שמורת אלוני אבא

השמורה מהווה חלק מגבעות אלונים-שפרעם, והצומח העיקרי הם עצי אלון. שכשמם כן הם: גבעות עגולות של סלע קירטון עליו צומחים בעיקר עצי אלון ומשתרעים מאזור טבעון-קיבוץ אלונים ועד שפרעם.
צמוד לחנייה יש רפת קטנה (אטרקציה לילדים?) וגם מספר מצומצם ביותר של שולחנות אבן עגולים כך שאם חשבתם לערוך כאן פיקניק, מומלץ להצטייד עם מחצלת מהבית.
משם ממשיך השביל ועולה בינות שיחים, פרחים וסימני מחילות של חולדים (לא, אין בארצנו חפרפרות מסוג בע"ח…). החולד חי תחת לאדמה כסוליטר (בודד). כאשר רוצה החולד לפגוש את החולד נקבה הוא "דופק את הראש" בתיקרת המחילה וכך בעזרת הנקישות מתקשרים. הנקבה פורשת לאחר מכן לרשת מחילות משלה ויוצרת לה מחילה גדולה עד 1/2 מ' אורך ובה מזווה- לשם אגירת פקעות שורשים, חדר הסבה- שם רובצת, ממליטה ומניקה וכמובן- יש צורך ב…שירותים. כאשר הגורים נגמלים הם יוצאים מהמחילה החוצה רצים מהר לאזור אחר ושם חופרים ונעלמים אל בטן האדמה. את פסולת החפירה אנחנו רואים בתלוליות מרובות בשטח הטיול שלנו.

המסלול מוביל אל קרחת חורש שלצידה אלוני תבור מרשימים. אלוני תבור עומדים בשלכת ובתחילת האביב הם בשיא ליבלוב חדש ופריחה. השביל ממשיך ויורד אל אזור בו צומח גם אלון מצוי, עליו קטנים יותר, ירוקים כהים יותר ונוקשים (גלדניים). האלון המצוי הינו עץ ירוק-עד. השביל שוב מטפס והפעם אל קרחת חורש קטנה שנכון לסוף מרץ פורחת בשפע של פשתה שעירה. בשטח יש כבר פירות דודאים שנראים כמו עגבניית שרי קטנה וירוקה כעת, בעוד כחודש וחצי יהיו צהובים-כתומים.

אל תפספסו את החרוב הגדול והמרשים. הגזע שלו התפצל וילדים אוהבים לטפס עליו. בזהירות בבקשה!!! גם על הילדים וגם על העץ… השביל יורד שוב. הפעם אל חפיר יבש באדמה. אחרי גשמים מרובים נותרת כאן "שלולית חורף".

איך מגיעים?

נוסעים לצומת אלונים, משם לכיוון אלוני אבא ובית לחם הגלילית. נראה את השמורה משמאלנו כמה מאות מטרים לפני הכניסה לישוב אלוני אבא, אולם שימו לב!! יש קו רציף לבן ובשבתות ישנו פיקוח משטרתי לפעמים. ממשיכים עד לכניסה לישוב, מסתובבים וחוזרים.

תגובות

עדין אין תגובות בפוסט זה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים