נחל עמוד

נחל עמוד- הקטע "הרטוב" כל ימות השנה
בריכות מים טבעיות וקרירות בצל עצי דולב ותאנה,  טחנות קמח עתיקות, גשרי עץ קטנים מעל המים הזורמים, אמת מים מבטון וספסלי אבן למרגוע- המסלול הזורם-מים של נחל עמוד, מתאים לכל ימות השנה.

לאוהבי הטבילה במים, זה נפלא- יש כמה בריכות מים טבעיות, ולאלו שנהנים מהקרירות באויר ולא רוצים להרטב- המסלול על שביל לצד המים ואין חובה להרטיב רגליים.

זה גן לאומי שהכניסה אליו בתשלום, יש גם חניון לילה במקום ושירותים אקולוגים (וקיוסק…)

ועכשיו למסלול עצמו-
מהחניה נצא בעקבות סימון שבילים אדום (לבן-אדום-לבן) על דרך עפר רחבה עד לבניין משטרת טיגרט מלאה בסימני ירי. מולנו מתנשאת העיר צפת. עמדת משטרה בריטית זו שמרה על תחנת השאיבה בעין יקים בשנות ה-30.

אנחנו יורדים בדרך שבהמשכה ישנן עשרות מדרגות. כן, כן, הסיבה שאני מכנה את המסלול הזה כמסלול בדרגת קושי בינונית היא בגלל שאת המדרגות הללו צריך גם לטפס בסוף חזרה אל המכוניות, אין דרך לדלג על זה במסלול המעגלי שלנו… 😕

אנחנו יורדים אל עין יקים (עין תינה). המעין נתפס והוא למעשה מכוסה במבנה בטון, אך נעים לשבת בצל עץ אגוז המלך הצמוד אליו ומכאן אנחנו חוברים לסימון השחור (לבן-שחור-לבן) אל בריכות השכווי.

תחילת הדרך נוחה ובצמוד לאמת מים מבטון. לאחר 250 מטרים בערך נגיע לפיצול דרכים: המלצה שלי- להמשיך עם הסימון השחור בערוץ הנחל ולחזור חזרה עם הסימון הכחול לצד אמת המים. יורדים בזהירות אל ערוץ נחל מירון הזורם מים אל נחל עמוד. לאורך הדרך ישנן בריכות מים טבעיות וקרירות, פינות לפרוש סדין ולנוח.

לאחר גשר העץ שימו לב שמעלינו יש ביצת אבן מוסתר בצמחיה. זה בית הטוחן בעבר. בהמשך מפגש נחלים עם נחל עמוד. לא להתבלבל. יש אפשרות להמשיך ישר לאורך המסלול ועד לבריכות שכווי ולצידן שרידי טחנת קמח. או לחצות גשר עץ היישר אל שרידי מבנה אבן. אם נציץ נראה בחלקו התחתון (והחשוך משהו) גלגל כפות ממתכת שהפעיל כאן… מבטשה. לא טחנת קמח רגילה אלא מפעל לבטישת צמר לתעשיית הצמר בה נודעה כל כך צפת במאות ה-16 וה-17. מגיעים לבריכות שכווי. לצידם שרידי טחנת קמח.

מבריכות שכווי אנחנו חוזרים חזרה- אבל הפעם עוברים לגדה השנייה של נחל עמוד ובוחרים את סימון השבילים הכחול (לבן-כחול-לבן).  תחילת המסלול הוא בעלייה שנראית לנו קשה קצת אבל מגיעים לטחנת קמח, בהמשך אנחנו על גג המבטשה ועוד קצת והנה בוסתן עצי פרי משוחזר וקריר. השם "ואדי לאמון" בשל עצי הלימון הרבים שהיו כאן. אנחנו לאורך אמת המים, עוברים את מזרקה קטנה ובריכת מאגר והנה אוטוטו בעין יקים והמדרגות לרכב ….

איך מגיעים?
עולים לכיון הר מירון (כביש 866) דרך צומת חנניה על כביש 85 (עכו-עמיעד). כ 1.5 אחרי כפר שמאי יש פניה ימינה אל שמורת נחל עמוד. הכניסה לשמורה בתשלום. במקום יש חניון לילה, שירותים וקיוסק.

תגובות

עדין אין תגובות בפוסט זה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים