שמורת השיטה המלבינה תל שמרון

שמורת השיטה המלבינה בתל שמרון
על עץ אפריקאי בעמק יזרעאל, שיכול להגיע ל – 30 מטרים גובה, שורשים של 40 מ' עומק שמעת כבר?
עץ השיטה המלבינה נקרא כך בזכות הגזע הבהיר שלו. הוא חדר לארץ מאפריקה וארץ ישראל היא גבול התפוצה הצפוני שלו. לא להאמין, אבל למרות שמדובר בעץ, הוא שייך למשפחת ה…קטניות (חומוס, אפונה…) אז יש לנו כאן שמורה יפה של עצים אפריקאים ומיוחדים.
שיא הפריחה שלו היא בחודש מאי, אבל בארץ ההתרבות היא לא מהאבקה אלא מתחת לקרקע ולכן קיים ב- 7 מוקדים מבודדים אצלנו.
פירות העץ נאכלים ע"י חיות בר אפריקאיות או בעה"ח המבוייתים שם. מכינים ממנו משקאות ותרופות באפריקה, אבל אצלנו הוא נחשב עץ מוגן.
מסלול הטיול
אנחנו עולים בדרך רחבה ונוחה על מדרון תל שמרון, תוך כדי זה שאנחנו עוברים ממש בתוך חורשת השיטה המלבינה. גם אם אנחנו מגיעים לכאן בחורף והעץ בשלכת יש לנו פיצוי של אחו ירוק ופריחת חורף / אביב סביבנו. ועדיין החורשה מאד מרשימה.
המסלול משלוט היטב ע"י עמודי עץ של הקק"ל והכיוון הוא אל חורשות האורנים למעלה. בצד ימין לנו חורשת בית הקברות של נהלל בו קבורים ותיקי עליה שנייה שחיו בעמק בינהם משפחת דיין, חנה מייזל שוחט. אם ניגש לחלקה הצבאית נבין את השיר של נעמי שמר ז"ל – "אנחנו שנינו מאותו הכפר". מאז 2003 יש נהירת נוער לכאן לכבד את זכרו של אילן רמון ז"ל האסטרונאוט הישראלי ועם השנים בכאב רב נוסף לצידו קברו של הבן הטייס אסף רמון ז"ל. (שני הקברים נמצאים בשורות התחתונות של בית הקברות).
להשלמת הטיול מומלץ לעלות לפסגת התל לתצפית על האזור. מגדל התצפית נבנה במקור ע"י הבריטים וקק"ל שיפצה אותו. היער על התל נקרא גם "יער המלך ג'ורג' "

איך מגיעים?
על כביש 75 פונים לכיוון הישוב תמרת ומיד אחרי הפניה יש רחבת חניה קטנה מצד שמאל לנו. שתי חניות עליונות נמצאות ליד בית הקברות ובחניון תל שמרון.

תגובות

עדין אין תגובות בפוסט זה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים