טיול בעקבות אות מאבשלום

דמותה של אולגה חנקין- האישה שמאחורי הקלעים ל"גאולת" הקרקע של בעלה המפורסם, יהושע, ריתקה אותי כבר לפני שנים. טיול בעקבות דמותה ודמויות בני משפחתה כבר "נתפר" ויצא לפועל בווריאציות שונות. עם שיחזורו המרשים של בית פיינברג ופתיחתו ב-2008, נרקחה בליבי המחשבה לשלב את דמותה של פאני, האחות הצעירה של אולגה ואימו של אבשלום פיינברג בטיול. במהלך איסוף החומרים היה ברור שצריך סיפור מסגרת וחוט מקשר. ואז זה קרה.

נאווה מקמל-עתיר הוציאה לאור, את הספר הסוחף "אות מאבשלום". גמעתי את הספר בשקיקה. סימנתי לי משפטים מעניינים כמו המידע שלא הכרתי קודם לכן של"צבר" ישראלי קדם הכינוי "אתרוג" שנשמע לי באמת מאד ארץ-ישראלי לעומת הצבר המיובא ממרכז אמריקה. תוך כדי עבודת התחקיר שלי על אבשלום פיינברג חזרתי לכתביו של אבשלום שנערכו בשנות ה-70' ע"י הסופר אהרון אמיר. עופרה טאוס, מטיילת ותיקה, שמעה על הטיול שאני בונה ומיהרה לשלוח אלי את הספר המרגש "אבשלום פיינברג, שב מן המדבר" של שלמה א. בן אלקנה על מציאת גופתו של אבשלום בסיני. כמו כן נתקלתי בספר שלא הכרתי- אדום עתיק של גבריאלה אביגור-רותם. יחד עם המידע שקיבלתי מארכיון חדרה ומפגש סופרים-מופע חוויתי של נאווה מקמל עתיר עצמה הביאו לידי יצירת המוגמר. מאז התהדק הקשר בין נאוה מקמל עתיר וביני ובחלק מהטיולים נפגשנו בסיום הטיול להנות ממפגש-מופע איתה.

אנדרטת יד אבשלום הועתקה לפארק נחל חדרה בחלקו המערבי של הנחל. דמותו של אבשלום פיינברג ריתקה אותי. נחשפתי לאדם מרשים שדיבר חמש שפות (עברית, ערבית, אנגלית, צרפתית, רוסית) וידע לשוחח מעט אידיש עם אמא פאני. איש העולם הגדול, בעל השכלה רחבה, בורגני שאהב להתלבש יפה, לשבת בבתי קפה והיה בעל רגישות גדולה. במקביל היה לאומי וציוני נלהב, בעל יצר הרפתקנות וסכנה והקדים את דורו במחשבתו קדימה.

תגובות

עדין אין תגובות בפוסט זה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים