שמורת דור הבונים

שמורת דור-הבונים, מקטע דור (טנטורה)
שמורת דור-הבונים אלו ארבעת הקילומטרים היותר יפים וקסומים של חופי הארץ. לגונות כחולות, מפרצים זהובים-חומים וביניהם היסטוריה וטבע מיוחדים.

ז וְלִשְׁלֹמֹה שְׁנֵים-עָשָׂר נִצָּבִים, עַל-כָּל-יִשְׂרָאֵל, וְכִלְכְּלוּ אֶת-הַמֶּלֶךְ, וְאֶת-בֵּיתוֹ: חֹדֶשׁ בַּשָּׁנָה יִהְיֶה עַל-אחד (הָאֶחָד), לְכַלְכֵּל. ח וְאֵלֶּה שְׁמוֹתָם…… יא בֶּן-אֲבִינָדָב, כָּל-נָפַת דֹּאר; טָפַת, בַּת-שְׁלֹמֹה, הָיְתָה לּוֹ, לְאִשָּׁה. ….(מלכים א, ד)

ז וְכִלְכְּלוּ הַנִּצָּבִים הָאֵלֶּה אֶת-הַמֶּלֶךְ שְׁלֹמֹה, וְאֵת כָּל-הַקָּרֵב אֶל-שֻׁלְחַן הַמֶּלֶךְ-שְׁלֹמֹה–אִישׁ חָדְשׁוֹ: לֹא יְעַדְּרוּ, דָּבָר. ח וְהַשְּׂעֹרִים וְהַתֶּבֶן, לַסּוּסִים וְלָרָכֶשׁ–יָבִאוּ, אֶל-הַמָּקוֹם אֲשֶׁר יִהְיֶה-שָּׁם, אִישׁ, כְּמִשְׁפָּטוֹ. (מלכים א,ה)

כך אנו למדים כמה דור, שהיוותה נפה אחת משניים-עשר הנפות/נציבויות בימיו של שלמה המלך, הייתה עשירה.

וכי כיצד תשאלו? מפני הזכוכית העדינה העשוייה מחול הים, מפני יורדי הים המסוקסים, בשל הנשים האורגות בנול ובשל תעשיית הארגמן.

מחנים את הרכב בחניית חוף דור, משלמים בכניסה (יש שירותים ומקלחות לסיום הטיול) ופונים צפונה אל התל. כעבור כ-15 דקות הליכה נינוחות על קו המים, נגיע אל מעין מדרגות חצובות בכורכר המעלות אותנו היישר אל ראש התל. למרגלותינו ניתן לראות את אבני הגזית הגודולת והמרשימות שהיוו חלק מהנמל הדרומי הקדום של העיר דור. שרשרת איי הכורכר יוצרת מעין שובר-גלים טבעי אך מאחר והכניסה לנמל הקדום היתה מדרום, עם כיוון זרמי הים התיכון, כאן נמדד כישרונם של קברניטי הספינות. בפתחה זו נמצאו עוגנים רבים טבועים ושרידי ספינות עץ מתקופות שונות. תצוגה מרהיבה ישנה במוזיאון המזגגה בקיבוץ נחשולים הסמוך. את מבנה המוזיאון ניתן לראות מתצפית התל לכיוון מזרח- בין עצי האיקליפטוס את המבנה עם הגג המשולש.

על התל היה עד לפני מספר שנים בסיס חיל הים ושרידי הבטון בנקודת התצפית הם זכר לימים אלו… כאשר נפנה על דרך העפר צפונה נוכל לראות שרידי מקדש קדום (מבנה ח' על החוף), נרד מדרום לנמל הצפוני של העיר, אל החוף. כאן נותרו ברכות חצובות בסלע הכורכר לשם החדרת מי ים, סגירה בעזרת מגופות (סכרים קטנים) ואידוי המלח ששימש מצרך חשוב לשימור מזון לפני עידן המקררים המודרני. יש אומרים כי זהו מקור השם לציר הדרכים המזרחי של נחל "יקנעם" (אם כי זהו נחל דליה), הלא הוא "וואדי מילח" בערבית (או בשיבוש "וואדי מילק"…) נמשיך אל המפרץ היפה, נעבור אותו ושם תמתין לנו קשת טבעית שגלי הים חצבו בסלע הכורכר. רואים כאן יפה את שיכוב "הדיונה" אשר התאבנה.

מכאן נחזור לכיוון הרכב.

איך מגיעים?
לבאים דרך כביש 2: יורדים במחלף זכרון יעקב, פונים שמאלה (צפונה) לכיוון חיפה על כביש 4 ופונים מערבה בצומת הכניסה לדור/נחשולים. ממשיכים מערבה עד סוף הדרך בחניית כורכר עם מספר עצי אשל, זו חניית החוף המוסדר.

לבאים דרך כביש 70 (מכיוון יקנעם/יציאה צפונית של כביש 6): פונים ימינה (צפונה) לכיוון חיפה על כביש 4 ופונים מערבה בצומת הכניסה לדור/נחשולים. ממשיכים מערבה עד סוף הדרך בחניית כורכר עם מספר עצי אשל, זו חניית החוף המוסדר.

תגובות

עדין אין תגובות בפוסט זה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים