עין יזרעאל ותל יזרעאל

הקשר בין מגילת רות, ישובי התענ"ך, נבות היזרעאלי, גדעון ומסלול הטיול של תל יזרעאל אל אין יזרעאל…
תל יזרעאל-
התל מהווה את "בירת ממלכת ישראל" בתקופת המלך אחאב ורעייתו איזבל (מאה 9 לפנה"ס). איזבל בתו של מלך צידון הסיתה את בעלה, המלך אחאב, לגזול את כרם נבות היזרעאלי ואף ביימה משפט שבו הואשם נבות בביזוי אלוהים והמלך. בתגובה, יוצא אליהו הנביא נגד אחאב. (מלכים א' כא). הגישה לתל אינה נוחה מאחר והוא מגודר אולם יש כאן חניון עם מספר שולחנות פיקניק, שביל רחב ונוח בלב "גן נבות היזרעאלי" שקק"ל הכשירה לפני מספר שנים. עוד לפני האנדרטה ניתן להבחין בבור מים חצוב, שימו לב לצורת האגס של הבור. השגיחו על הילדים שלא יפלו למרות מחסום הברזלים.

במקום אנדרטה לזכר חללי מלחמת העצמאות ב-48' שנפלו בקרב הקשה והחשוב על זרעין (הכפר הערבי). בהמשך השביל היורד מזרחה, ישנה תצפית יפה על העמק: הצומת מתחתינו "נבות", כפר יחזקאל, ומזרחה לו צמוד- קבוץ גבע (משם להקת הגבעטרון), אחריהם "גוש" של עין חרוד איחוד, עין חרוד מאוחד ותל יוסף. צפונה אפשר לראות את גבעת המורה ועליה את הכפר דחי. מתחת את עפולה ועפולה עילית ובצפון-מערב את הר התבור.

התקדמות בשביל כ- 50 מטרים בערך ונראה מעין ריבועים חצובים בסלע- זוהי גת קדומה. הגת שימשה להכנת יין. בצרו בסוף הקיץ את הכרמים ("כרם היה לנבות היזרעאלי", כבר ציינו, לא?), הביאו את האשכולות אל הגת. על משטח האבן דרכו הגברים יחפים על הענבים (על מנת לא לשבור את הזרעים הנותנים טעם מר ליין). המיץ הניגר יורד לבור נמוך יותר. מפרידים את המיץ מקליפות הענבים (גפת). אם אוספים את המיץ לכדי חרס ומכניסים למערות קרירות- מתחיל תהליך התסיסה של הפיכת המיץ ליין. אם אוספים את המיץ ומרתיחים אותו, פוגעים בתהליך, מאדים את הנוזלים ומקבלים נוזל מתוק ומרוכז יותר ושאינו תוסס- התירוש. לא הרחק מכאן, במעיין חרוד נערך המבחן ללוחמים של גדעון (ס' שופטים ו-ז) אבל הפעם הראשונה שמוזכר גדעון בתנ"ך הוא עושה מעשה מוזר בגת- הוא חובט חיטים "להניס מפני מדיין"(שופטים ו,י"א). כלומר, אינו עושה זאת בגורן, אלא דווקא בגת. על מנת שהאוייב המדייני לא יגלה ויבזוז את החיטה. אמנם מדובר על אזור גיאוגרפי אחר, אבל אפשר להראות לילדים את הגת ולספר על הלך התקופה…

מכאן, חוזרים לרכב ויורדים ישירות לעין יזרעאל. האמיצים וחדורי רוח ההליכה (תלוי במזג האוויר ביום הטיול), מוזמנים להמשיך בשביל. שימו לב שההמשך כאן במסלול, אינו מעגלי ויש צורך "בהקפצת רכבים" עם חברים. אנחנו עוברים דרך מעבר בקר עד לעץ פיקוס השקמה וממשיכים היישר למטה אל שדה חיטה גדול. (לפעמים שדה חומוס, או כל גידול עונתי אחר) אפשר שהחקלאים השאירו לנו "שיכחה" ונוכל ללקט קצת כמו רות המואבייה.

אנו רואים את חורשת האיקליפטוסים הבולטת- זוהי חורשה שבליבה שוכן עין יזרעאל. אותו העין שלצידו חנה צבאו של שאול (שמואל א, כ"ט, א) לפני מלחמתו בפלשתים.

המים נובעים ונאגרים בבריכה מוסדרת ע"י קק"ל. המים מליחים ונשאבים מקידוח ליד צומת נבות ומהבירכה הם זורמים לנחל נבות המתחבר לנחל חרוד. אל תפספסו את הנקבה במקום. חפשו אותה כך שתלכו מהבריכה הגדולה עם "האי" של תחנת השאיבה דרך תעלות הבטון עד שחוצה את התעלה דרך עפר. תמשיכו שמאלה ולמעלה ותראו את הפתח לנקבה. כדאי להצטייד בפנסים. בז-ה-י-ר-ו-ת על הגב שלכם!

אז איך מגיעים?

תל יזרעאל- דרך כביש 675 בכניסה לקבוץ יזרעאל ישנה כניסה לכביש שרות המוביל אל תל יזרעאל. לבאים דרך צומת תענ"ך על כביש "הסרגל" (כביש 65 אל כביש 675).
לעין יזרעאל- לבאים מכיוון תל יזרעאל וקיבוץ יזרעאל- בהמשך כביש 675, ישנה ירידה חזקה אל העמק.
שימו לב לדרך עפר טובה מצד שמאל המובילה אל חורשת איקליפטוסים בולטת בשדה.
פנו בזהירות והמתינו בסבלנות לפניה שמאלה אל דרך העפר.

לבאים מעפולה ישנן שתי דרכי הגעה: הקצרה- דרך כביש 60 היישר אל קבוץ יזרעאל.
השנייה- מעט ארוכה יותר, אך מומלצת בשל הבטיחות בירידה אל מעין יזרעאל מהכביש- דרך כביש 71
(דרך מרחביה) אל צומת נבות. לפנות ימינה אל כביש 675 ומשם תוך כדי עלייה לפנות ימינה
לדרך עפר משולטת בשלט עץ חום אל עין יזרעאל.

תגובות

עדין אין תגובות בפוסט זה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים