עין קדם

מעין קטן וטבעי שלצידו יש שתי ניקבות מים, המים זורמים קטע קצר מאד בערוץ הנחל עד שנספגים חזרה לאדמה. בסביבת המעין ומעליו רואים שרידי מאובנים של שונית קדומה.

איך מגיעים?
מסלול "הלוך-חזור" שיוצא מחניית אשכול הפיס בטירת הכרמל https://goo.gl/maps/piKkeErHtgs או כחלק ממסלול "כמעט" מעגלי שמשלב ביקור במערת אורנית. אני מעדיפה עליות מתונות ולכן ממליצה בהקשר הטיול המלא, להתחיל עם מערת אורנית ואז לרדת למסלול לעין קדם. אבל מה שמתאים לכם.
ולמה ציינתי "כמעט" מעגלי"? כי המסלול למערת אורנית יוצא מחזית התיכון ומגרש החניה של הגן הציבורי ויש מרחק של כמה מאות מטרים בינו לבין מגרש החניה של אשכול הפיס בו המסלול שלנו מתחיל.
לתשומת ליבכם- ביוני 2019 נפתח כאן מלון ספא חדש- מלון קדם
קיבלתי דיווח ממטיילת שהתחלת המסלול עוברת לצערי דרך פסולת בניין

התחלת המסלול
שביל עפר רחב שעובר מאחורי תיכון מקיף שיפמן ואז נגלה מימיננו את רכס אורנית ובו המערות. נחל גלים, שהוא נחל אכזב מתחיל בכרמל באזור שמכונה "שוויצריה הקטנה" ואליו מתחברים נחלי אכזב (וואדיות) נוספים כמו נחל וואסיט (סימון ירוק שמוביל לחי בר כרמל) ונחל נדר (סימון שחור) היורד ליד אוניברסיטת חיפה. נחל גלים ממשיך מערבה דרך טירת הכרמל וכפר גלים עד החיבור לים התיכון.

המסלול שלנו מתחיל לעלות לאורך נחל גלים עד המפגש עם מסלול עליה למערת אורנית (משטח בטון ולידו מספר עצי ברוש מסמן לנו את החיבור) ובהמשך חיבור עם מסלול נחל נדר השחור. השביל עובר דרך כרם זיתים עתיקים ששווים עצירה לשם התרשמות, צילום ואפילו רישום מי מכם שאוהב לצייר. השביל יורד בסוף אל המעיין הנובע ממפגש סלעי שכבה. הטוף שאוצר את המים והגיר בו המים מחלחלים.

בתקופת המנדט הבריטי, נבנתה ניקבת מים ונאספו המים לצינור מתכת שקיים בשטח עד היום. פתח הנקבה הזו צר והגובה מבפנים על מנת לצאת ממנה הוא גבוה ואינו מתאים לכל אחד. לצד הניקבה הזו יש נקבה עתיקה יותר שנחצבה בתקופה קדומה ובה נעים ללכת והיא גם קצרה יותר. מומלץ להיכנס עם סנדלים או נעליים למים ולא יחפים, מי יודע מה נפל למישהו ועשוי לפצוע אותנו חס וחלילה?
אחרי שנהנו כאוות נפשנו במקום, אפשר לעלות קצת עם המסלול השחור במעלה השביל מעל המעיין להתרשם מהמאובנים, אפשר לחזור באותו השביל או לעלות למערת אורנית וממנה לחזור לרכב.

וקצת גאולוגיה "על קצה המזלג"
ההיסטוריה הגיאולוגית כאן היא עתיקה מאד. בלב ים קדום התפרץ הר געש שפלט אפר וולקני שכשהתלכד יצר את הטוף מכיוון שקרקעית הים הוגבהה נוצרו תנאים מתאימים להתפתחות שונית והגיר עם המאובנים בשכבה שעל הטוף הם התוצר של שונית זו. ראו את הטוף בגובה המעיין ומעט מתחתיו במורד הערוץ.

תגובות

עדין אין תגובות בפוסט זה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים