מבשרי סתיו- חלמונית גדולה וסתוונית התשבץ

בין הקוצים והחרולים, כשכל השטח יבש פתאום, כאילו משום מקום, צצים הפרחים בצבע שבולט בהחלט בין כל הסלעים והאבנים- צהוב של החלמונית וורוד-סגלגל של הסתוונית. תופעה מרשימה עוד לפני שמבינים "מה פה קורה פה".
מבשרי הסתיו אלו צמחים שהפריחה שלהם מושפעת מאורך יום ומבשרי הגשם מהיורה או "טפטופים" שעוד לא נחשבים כגשמי יורה, אבל בהחלט עושים את העבודה עבור אותם הצמחים.

המוכר ביותר, שמתייחסים אליו כבר מגיל הגן הוא כמובן החצב. שמופיע כבר בסוף הקיץ, יש מקומות שכבר בסוף חודש יולי ובמהלך אוגוסט פורחים בחצר זו או אחרת כבר חצבים. אני רק מזכירה לנו שב 20/6 זהו הלילה בו יש שוויון בין אורך לילה ואורך יום ולאחריו הלילות הולכים ומתארחים (בלי קשר לשינוי שעון קיץ/חורף…)

החצב שמוציא למעשה את שושנת העלים עכשיו אחרי הגשמים הראשונים ובמשך כל החורף מעשיר את הבצל בחומרי תשמורת, שומר את האנרגיה הטובה הזו לפריחה מאוחרת שתגיע רגע לפני הגשמים של השנה הבאה (סוף הקיץ תחילת הסתיו). יש גם מיני נרקיסים כאלו כמו נרקיס אפיל ששמו שונה לנרקיס סתווי וכן אקוטיפ של רקפות שפורחות כבר מאוקטובר ללא עלים, לעומת האקוטיפ שלצידן שמוציא עכשיו עלים ויפרח בעוד חודש-חודשיים…

סתוונית היורה, כשמה כן היא- הגשמים הראשונים הם אלו שמבשרים לה על מועד הפריחה. כל הפרחים האלו ואחרים שפורחים בעונה זו- קודם פורחים ורק אח"כ יוציאו את העלים ולכן הפרח נראה בולט ומרשים יותר בשטח כשאינו מוסתר על ידי ציצת העלים שלו

אז לאן הפעם ואיך מגיעים?
הר חוזק, לא רחוק מאלוני הבשן בגולן. הכביש צר ויש מקומות שהשוליים מלאים בחריצים אז בבקשה תיסעו לאט. עולים לכיוון הבסיס שעליו ויש שילוט אל שביל הגולן (סימון שבילים ירוק-לבן-כחול). נגיע לפיתול בכביש ומצד ימין לנו תחילת קטע שביל הגולן עם שילוט מרשים ומשמאל רחבת כורכר לחניה. אל תתפתו ותעלו עוד עם הרכב ממש כמעט עד לבסיס הצבאי. משמאל תראו מגרש חניה קטן וממנו בולט עמוד ירוק ולצידו שביל.
אל תעברו גדרות כי השטח מסביב עם מוקשים, תקפידו ללכת על השביל. יש כאן שביל שאחרי 50-100 מ' רואים כבר את הפרחים הראשונים. ויש שביל קצר מהחניה לתצפית מערבה עם 3 ספסלים מול הנוף של עמק החולה והרי נפתלי.

פשוט להנות כל עוד הפריחה נמשכת

מה עוד באזור?
אנדרטת "ארז השמונה" או התאנה והארז
אם אתם באמצע שבוע אפשר לבקר במעין אלוני הבשן (ישוב שומר שבת, רכב נשאר בחוץ)
לנסוע כ 40 דקות ולרדת לאגמון החולה אל הציפורים הנודדות – כניסה רגלית ללא תשלום, אפשר לשכור משקפות, אופניים או קלאב-קאר

תגובות

עדין אין תגובות בפוסט זה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים