פרדס האתרוגים בגן שמואל

איך הפך פרדס אתרוגים על שמו של הרב שמואל מוהליבר
לקיבוץ של השמו"צ?

יום הולדת זו סיבה למסיבה, היום כמו לפני 120 שנים. וכשרב חוגג, זו בכלל שמחה לקהילה, רק שהפעם מדובר ברב ציוני שהקים את ארגון חיבת ציון (חובבי ציון) ולכן מחליטים לכבד את יום הולדתו ה-70 בהקמת פרדס אתרוגים.

עוד בביקורו בארץ ישראל, כתב על מטרות נסיעתו וציין המלצותיו לגבי הגידולים החקלאיים המומלצים בינהם – אתרוגים. וכך, גיסו יעקב הינדין, תרם מעל 50 דונם מאדמותיו באזור חדרה ועד מתיישבי חדרה הוסיף גם הוא עוד שטח בצמוד וגייסו תרומות של אנשים שנטעו בשמם עץ אתרוג בפרדס שנקרא "פרדס האתרוגים ע"ש הרב שמואל מוהליבר".

היתה התרגשות גדולה ועיתוני התקופה פרסמו ברכות, מכתבים ועוד סביב הפרדס. הכוונה היתה שכל עץ יניב כ-60 אתרוגים בינהם כ-7 מהודרים.

אבל, החלום ושיברו. עצי האתרוג שאסורים להרכבה, לא החזיקו מעמד ולא הניבו פרי. לאחר ארבע שנים, בינהן שלוש שנות העורלה, נפטר הרב מבלי לדעת שהמתנה עם הכוונה הגדולה לא החזיקה מעמד. הפרדס עבר בעלות מספר פעמים לחברות שניסו לשקם אותו, אבל ללא הצלחה. מחיר המשלוח של האתרוגים לבעלי הנטיעות בחו"ל היה יקר מדי מערך האתרוגים עצמם ולכן הוחלט בכאב רב אחרי השקעות כספיות חוזרות ונשנות, לזנוח את הפרדס.

השטח עבר לידי קק"ל ובשנת תרפ"ב, 1922, עלו על הקרקע הזו קבוצת חברי "החלוץ" ו"השומר הצעיר" מפולין ששימרו את השם המקורי של המקום.

המדשאה הגדולה שלפני חדר האוכל עבר שילוט יפה ושתמונות ארכיון על המקומות מגוללות את סיפור ראשית המקום. הבית שהיה על שתי קומות ונמצא מדרום לחצר, ממש מול חדר האוכל מהווה כיום גלריה לאמנות עם תערוכות מתחלפות. http://www.homepro.co.il/galleriagan

בחדר האוכל בכניסה נמצאת יצירה מרשימה של האמן יוחנן סימון – נוער בקיבוץ מ 1954. סימון עלה לארץ ב 1936 והצטרף כחבר לקיבוץ גן שמואל וחי בו 17 שנים עד 1953 והתמחה בציורים מהווי הקיבוץ ובפרסקות. בשנת 1954 יצא למסע לדרום אמריקה ובמהלך המסע הוא צייר ציורי קיר בחמישה מוסדות חינוך יהודיים. הציור "נוער בקיבוץ" היה בבית ספר "התחיה" בסאן פאולו בברזיל. במהלך השנים בית הספר התחרד והיתה כוונה להסיר את הציור. בשנת 2001 נערכה תערוכה מעבודותיו במוזיאון תל אביב והאוצרת טלי תמיר גילתה את סיפור ציור הקיר שהיה במצב מתפורר. בעזרת חבר הקיבוץ הצליחו ב 2006 להביא את הציור , לשקם אותו ולתלות אותו כלאחר כבוד בכניסה לחדר האוכל.

אם נמשיך מדרום לגלריה לאמנות נראה את מבנה בריכת המים וממנה נחפש את תעלת ההשקיה. נעקוב אחרי תעלת ההשקיה דרך מספר גפנים ונגיע אל גן אתרוגים קטן וכבר לא ממש מטופח שנטעו חברי הקיבוץ בפברואר 2001 בחגיגות ה-80 לקיבוצם. כמחווה לפרדס ע"ש הרב שמואל מוהילבר.

תגובות

עדין אין תגובות בפוסט זה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים