אתר חפציבה, חדרה

חוות חפציבה (קיסריה) וטיילת פארק נחל חדרה עד לים
לא בכדי, כאשר אומרים "חפציבה", יש החושבים כי מדובר על הקיבוץ בעמק חרוד. אכן, מייסדי הקיבוץ עברו הכשרתם בחוות "חפציבה" שליד קיסריה וכאשר סגרו את חוות ההכשרה והפנו אותם לעמק, את שם הקיבוץ נתנו על פי המקום שבו שהו קודם לכן.

חוות ההכשרה "חפציבה" פעלה בראשית המאה ה-20'. החל משנת 1906. ראשית מעשה ב"משוגע לדבר" הלא הוא יהושע חנקין. חנקין רכש את האדמות, ורעייתו האגדית, אולגה, ביקרה במקום השומם של "רק חול וחול" סביב ומיד נזכרה בפסוק התנכי "לא יאמר לך עוד עזובה, ולארצך לא יאמר עוד שממה, כי לך ייקרא חפציבה" (ישעיהו ס"ב, ד').

לאחר מכן הוא מכר חלק מהשטח לחברת "נטעים" בראשות אייזנברג (ממקימי רחובות). המטרה הייתה להכשיר פרדסים עבור יהודים בגולה, שיעלו לארץ. על החולות נטעו פרדסים ובשלושת השנים הראשונות עד להנבת הפרי, עבדו במקום פועלים שעשו דרכם כל יום הלוך וחזור מחדרה לחפציבה השכם והערב. זאת בנוסף לעבודתם המאומצת כעשר שעות במטעי הפרדסים עצמם. כעבור זמן מה נבנו בתי הפועלים ובית החווה ששוחזרו על ידי חברת החשמל (ומהווים מקום קסום לבילוי ב"ריאה ירוקה" בין חדרה וקיסריה).

בהמשך הובא מנוע קיטור ממפעל ה"מיזגגה" הנטוש בטנטורה ונבנתה סביבו תחנת שאיבה של מי נחל חדרה להשקיית הגידולים החקלאיים. (המנוע שוחזר, שופץ ומופעל עבור קבוצות בתאום מראש.)

המקום עבר ידיים ובעלויות שונות. בין השאר הגיעה לכאן קבוצה שיועדה לעמק, ובה חבר נתן יונתן. כאשר ראה את נחל חדרה זורם אל הים, חיבר את שירו "חופים". לימים, מלחמת עולם ראשונה, מכת הארבה, וקשיים נוספים גרמו להפסדים רבים והחווה שנקלעה למשבר כלכלי, נאלצה לסגור שעריה.

חברת החשמל שקיבלה בעלות על המקום והפכה אותו למרכז הדרכה למקצועות החשמל עבור אנשיה, שחזרה את בתי הפועלים, בחווה עצמה נמצא מרכז מבקרים עם הדרכה וסרט.

ניתן לערוך טיול של כקילומטר על שביל ישראל, לאורך נחל חדרה מערבה עד לשפך הים. מתחת לכביש החוף ישנו שער מעבר (שימו לב ששומעים מתוך האומנות הגדולות המחזיקות את הכביש ציוצים של עטלפים…) השביל עובר צמוד למי הנחל וממשיך דרך חורשת עצי אקליפטוס מערבה.

בהמשך הוא חובר לטיילת שנבנתה לאורך הנחל על יד השפך והמים הזורמים בחלק זה של "נחל חדרה" אינם מי הנחל אלא המים של תחנת הכח המוחזרים לים נקיים אבל בטמפרטורה גבוהה בכ-10 מעלות צלזיוס מטמפרטורת הים. כאן ישנם שולחנות פיקניק, ישנן מזרקות עם קצף ים ומי ים הזורמים בהן.

חוות חפציבה פתוחה כל ימות השבוע ובימים א-ה בין השעות 8:00-15:00 ניתן לחזות בסרט המספר את גילגולו של המקום. ללא תשלום. יש מדשאה גדולה וצל איקליפטוסים.

בחווה עצמה ישנם שירותים אולם אין שולחנות פיקניק ואסור להדליק אש או מנגל.

בחורף, בין החודשים נובמבר עד מרץ, לנים כל ערב אלפי קורמורנים על עצי האיקליפטוס והמראה מרשים ביותר. במשך כל שעות היום ישנם מספר קורמורנים על העצים, אבל החל משעות הצהריים ניתן לחזות בתופעה של להקות-להקות המגיעות ונוחתות ומסתדרות על העצים משני צידי נחל חדרה.

איך מגיעים?
לבאים דרך כביש 2: יורדים במחלף קיסריה ופונים ימינה (דרומה) לכביש 4 לכיוון חדרה. בפניה הראשונה ימינה נוסעים לפי השילוט לחפציבה. בפנייה השנייה ימינה לפי השילוט למרכז ההדרכה חפציבה.

לבאים דרך כביש 65:נוסעים מערבה עד לצומת "נחל חדרה" ופונים ברמזורים לכביש 4 לכיוון חדרה. בפנייה הראשונה ימינה נוסעים לפי השילוט לחפציבה. בפנייה השנייה ימינה לפי השילוט למרכז ההדרכה חפציבה.

לטיול מודרך בעקבות הזוג חנקין והשבט

תגובות

עדין אין תגובות בפוסט זה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים