הגן היפני בחפציבה

המקויה והגן היפני בקיבוץ חפציבה, עמק חרוד
גן יפני שתוכנן ומטופח על ידי יפנים נוצרים בני כת המקויה שאחד משני המרכזים שלהם בישראל נמצא בקיבוץ חפציבה, עמק חרוד. מסתירים בחובם סיפור מעניין וקישור לתרבות הפנג-שוואי. הגן הוא בשטח פרטי של הקיבוץ. בעבר היה נהוג לתאם ביקור ולקבל הדרכה מרתקת במקום, אולם לצערי הקיבוץ הפסיק פעילות זו.

כת המקויה נוסדה בשנת 1948 על ידי פרופסור אברהם איקורו טושימה, איש עסקים ונוצרי מוצהר ששם לו למטרה לשלב בין התרבות היפנית והנצרות. בעקבות חזיונות שניגלו לו, הוא מצא את שורשיה של הנצרות ביהדות ומכאן הקשר לא"י ברור.
בעקבות מפגש מקרי ברכבת בחו"ל עם חבר קיבוץ חפציבה בשנות ה-60' החלו בני הכת להגיע לארץ לתקופה של מספר חודשים וללמוד באולפן עברית. הסטודנטים המגיעים לארץ מחלקים זמנם בין שני מרכזים, האחד בירושלים והשני בקיבוץ חפציבה. הגן היפני הקטן שנמצא בקצה הקיבוץ, למרגלות הרי הגלבוע, צנוע ומטופח. מכיל מערה טבעית המשמשת כמקום תפילה לחברי המקויה. כל אבן ושתיל בגן, הונחו לאחר תכנון קפדני. הפסוק שהנחה את המתכנן היפני:

יח אֶפְתַּח עַל-שְׁפָיִים נְהָרוֹת, וּבְתוֹךְ בְּקָעוֹת מַעְיָנוֹת; אָשִׂים מִדְבָּר לַאֲגַם-מַיִם, וְאֶרֶץ צִיָּה לְמוֹצָאֵי מָיִם. יט אֶתֵּן בַּמִּדְבָּר אֶרֶז שִׁטָּה, וַהֲדַס וְעֵץ שָׁמֶן; אָשִׂים בָּעֲרָבָה, בְּרוֹשׁ תִּדְהָר וּתְאַשּׁוּר–יַחְדָּו. כ לְמַעַן יִרְאוּ וְיֵדְעוּ, וְיָשִׂימוּ וְיַשְׂכִּילוּ יַחְדָּו–כִּי יַד-יְהוָה, עָשְׂתָה זֹּאת; וּקְדוֹשׁ יִשְׂרָאֵל, בְּרָאָהּ. (ישעיהו, מא)

המקויה נוהגים לעלות לרגל לישראל ולשלוח נציגים בעיקר בחגים וגם באירועים ישראליים. הם גם שולחים את הצעירים ללמוד בארץ באוניברסיטאות ובמכללות.

על פי בקשת הקיבוץ: הגן הוא בשטח פרטי של הקיבוץ

תגובות (4)

 1. מיה אנטוניה הייפלר :

  רוצים מאוד לבקר בגן היפני,נשמח אם תחזרו אלינו, תודה

  • מיכל קנדל :

   הי מיה, הקיבוץ לצערי הפסיק את הביקורים המודרכים במקום. יש לזכור שגן בשטח פרטי

 2. מרעי :

  בשבת זה פתוח ? והאם יכולים לעשות נוף חתונה ?

  • מיכל קנדל :

   המידע כאן הוא כשירות לציבור, אין לי קשר לקיבוץ חפציבה ולגן היפני. יש לקחת בחשבון שמדובר בגן פרטי בתוף קיבוץ וכל מידע בנוגע אליו, כדאי לפנות למזכירות הקיבוץ

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים