נחל הקייני

בין תל מגידו לצומת הדרכים מגידו מסתתר בין עצי אקליפטוס נחל קטן, זרזיפון שנחמד לשכשך בו רגליים ובמהלך חודשים מאי-יוני להגיע למלא מלוא הטנא פירות מעצי התות.

בספר שופטים פרק ד' מופיע סיפורו של סיסרא והימלטו אל יעל אשת חבר הקייני. היא מזמינה אותו לאוהלה, מים ביקש אבל היא משקה אותו בחלב. המשקה המזין מרדים אותו והיא מלאת תושיה, מנחיתה יתד ברזל על סיסרא הישנוני. אמנם שבט הקייני לא ישב בחבל ארץ זה, אבל שם המקום התקבע.

מרגע שאנו צמודים לעצי האיקליפטוס, מומלץ לחצות את זרימת המים. ישנן כמה אבנים שמטיילים הניחו לחציית הנחל ובכל מקרה לא מדובר על עומק גדול מ-20 ס"מ. לאחר שעברנו צד, נצעד על דרך עפר, עד שנגיע למאגר בטון קטן שנועד לאסוף את המים הזורמים לשימוש הבקר והצאן הרועים כאן.

עץ התות הקיים בפינה זו נותן צל יפה ומזמין אותנו לחזור שוב אחרי פסח. בין פסח-יום העצמאות לשבועות, יש תותים אדומים/שחורים ועסיסיים על העץ, ולא הרחק מכאן מסתתר עץ תות לבן. במקום שרידי גשר אבנים קטן עם קשתות, שהפטל הסבוך שגדל עליו כמעט הצליח להסתיר. מכאן אנו צועדים "כנגד הזרם".

הדרך עוברת בין עצי אקליפטוס ועצי תאנה. ישנם מקומות בהם המים עמוקים יותר ואם תחליטו ללכת בהם ולא בשביל, להצטייד בנעליים סגורות על מנת למנוע הישארותם בבוץ. הדרך עוברת ליד עץ תות ענקי ועתיק בעל גזע מרשים. זו פינה נפלאה לעצור, לפרוש מחצלת או סדין ולשבת לנוח. בהמשך, סימון השבילים שחברנו אליו (לבן-אדום-לבן) מוביל אל מעיין קטן ונחבא ולצידו מבנה בטון של בית משאבה. חפשו את המעיין. המים זורמים בתעלת בטון צרה אל הנחל. מומלץ לסיים את הטיול כאן, אפשר לחזור בדרך העפר שמעלינו חזרה למכוניות. במידה ותחליטו להמשיך, הדרך לא מטויילת והשיחים לצערי סגרו עליה.

בהמשך מגיעים לגבעונת קטנה עם ברושים שמצידה האחר ניצבת טחנת קמח מרשימה שפעלה עד 1948.
המאותגרים ממש, מוזמנים להמשיך ולטפס בשביל שמעל טחנת הקמח, להתרשם מאמת המים שתיעלה את המים לארובות גבוהות מהם המים נפלו והפעילו גלגלי כפות.
בהמשך השביל נוח וממשיך לאורך אותה אמת מים עד שהיא נעלמת בשיחי הפטל והקנה ואנחנו יוצאים אל דרכי עפר שמעבר להן עינות קייני המתמלאים בגשמי החורף בלבד. פונים לדרך העפר הדרומית לנו שמקבילה לנחל.

בכל מקרה, אחרי כ-15 דקות מגיעים אל האוטו.
ניתן להעביר במסלול קצר זה שעה עד שעה וחצי בכיף להשיט סירות מנייר בזרם המים, למצוא פינות רומנטיות ולהנות מפינת חמד נפלאה ליד כביש ראשי.

אז איך מגיעים?

מחנים המכוניות בתחנת "דלק" בצומת מגידו לכיוון חדרה
(כביש ואדי ערה, 65). למגיעים מכיוון חדרה, יש ירידה
למנהרה מתחת לכביש הראשי.

למגיעים מכיוון עפולה/יקנעם-חוצים את צומת מגידו לכיוון
חדרה וכעבור כחצי ק"מ ישנה תחנת דלק, נכנסים אליה
ומחנים לצד החנויות. מאחורי מתחם דוכני המזון ישנה
דרך עפר קצרה אל חורשת איקליפטוסים, לאורך נחל
הקייני ואנו צועדים בדרך זו צפונה 5 דקות עד ערוץ הנחל.

תגובות

עדין אין תגובות בפוסט זה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים