כנרת

טיול באזור בקעת כנרות-
כנרת מהארמון רב התפארת שלשפת הכנרת ועד לבובה…
בקעת כנרות אוצרת בתוכה את חצר כנרת, בה הוקמה חוות העלמות מספרה הנודע של שולמית לפיד. אתר המועצה לשימור אתרי התיישבות. את קבוצת כנרת והמושבה כנרת.
 
ראשית הוקמה חוות הכשרה חקלאית ב1908 ומיד לאחריה הוקמו המושבה והקבוצה. המושבה הייתה בנויה רחוב אחד ראשי שבליבו היה בית הכנסת. בתחילתו היו שני בתים גבוהים ובסופו, מחוץ לחומה עמד מבנה על שתי קומות, בית טריידל, שקיבל את הכינוי "ארמון" וכפי הנראה עליו נכתב השיר של יעקב פיכמן "על שפת ים כנרת" ובשמו "אגדה" (לחן חנינא קרצ'בסקי).הבתים בנויים מאבן בזלת, יושבים בחצרות מטופחות ורואים שהאנשים המתגוררים בהם מעריכים את המבנים.
 
לאחר הסיור במושבה ניסע עם הרכב אל הצומת הסמוך ופונים לכיוון אוהלו. בצומת יש להסתובב עם הרכב ולחזור לחנייה קטנה בבית הקברות של כנרת. זהו בית עלמין היסטורי שמגולל את סיפור ההתיישבות בבקעת כנרות: החל בקבר הילד הקטן לוטוס, אנשי ביתניה, אנשי השומר, פועלים ומגורשי שפלת יהודה זמן מלחמת עולם ראשונה. עולי תימן, הוגי הדעות ומנהיגי  הדור והמשוררות רחל ונעמי שמר. במקום עמוד עם הסבר קולי על בית העלמין ושלושה משירי המשוררות.
 
אחרי הביקור כאן נצא לטיול רגלי קצר של כ-15 עד 20 דקות לאורך שביל נעים דרך "גן רחל" ובריכות הדגים עד לבית המוטור שליד קבוצת כנרת. אם אנו עם חברים ורכב נוסף- כדאי "להקפיץ" רכב לנקודת הסיום בכניסה לקבוצת כנרת, במידה ולא –נלך ונחזור. זהו מסלול קצר וחביב בין הברכות ולא נורא ללכת הלוך-חזור.
נחצה בזהירות מרבית את הכביש הראשי "עוטף כנרת". מולנו מטע תמרים ואליו פנינו. כבר בתחילת השביל רואים לוח אבן גדול. זהו "גן רחל". המקום שימש כמטע תמרים ראשון "מטע-אם" שהביא בן- ציון ישראלי לארץ וממנו אח"כ קמו שאר מטעי התמרים בארצנו. המקום מוקדש לרחל המשוררת.
כאן עוברת תעלה עם מי הירדן המופנים לבריכות. המסלול מסומן יפה (שביל ישראל) ועובר בצל חורשת איקליפטוסים. על חורשה זו נכתב שירה המפורסם של נעמי שמר ז"ל "חורשת האיקליפטוסים" אנו פוסעים עד להפתעה: קבר בובה. מי זו בובה? הפרדה של קבוצת כנרת שעמלה ושירתה אותם כראוי וכשזו מתה, הם דאגו להביאה לקבורה עם מצבת הנצחה…
 
בהמשך השביל מגיעים אל מבנה "בית המוטור". מבנה זה נבנה לשם שאיבת מי הירדן או הכנרת ב-1910. בתקופה מסוימת גרו בו נח נפתולסקי (אגרונום ומורה לחקלאות), מאיר רוטברג (מייסד "המשביר") ובן ציון ישראלי (ראשון מחדשי ענף התמר בארץ) חבורת "שלישיית יחד".
ב1912- לצד המבנה גרו משפחות של עולים מצימן שחלקם נפטרו בקדחת. המשאבה פעלה עד סוף שנות ה-20' של המאה ה-20, עם בוא החשמל. משמש היום כמוזיאון לשלושת האישים וכן לעלייה התימנית. יש לתאם את הביקור בו.
 
איך מגיעים?
כביש 90 בצומת עם כביש 767 היורד מאלומות. מצד צפון לנו בכביש 767 ישנן המושבה כנרת וחצר כנרת. פונים דרומה ומגיעים לבית הקברות, צמוד לימת כנרת ובהמשך סיום הטיול בקבוצת כנרת לכיוון צומת צמח

תגובות

עדין אין תגובות בפוסט זה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים