אל פריחת השושן הצחור בכרמל

מרגש מאד לראות את השושן הצחור, הנמכר בחנויות, פורח בטבע, מפתיע בצמחיית החורש.
עמוד התפרחת כמו בתמונה כאן עשוי להגיע עד 2 מ' והסיבה שמדובר בשושן זה כי יש לו 6 עלי כותרת ו- 6 אבקנים.

שימו לב שיש לנו נטייה להתבלבל בין שושן, שושנה וורד…
בשיר השירים מוזכר "שפתותיו כשושנים" כך שהנטייה שלנו לקשר בין שפתיים אדומות ל"רוזה", ואכן ורד נקרא "רוז". אבל שימו לב שלצמח הוורד יש קוצים על הגבעול לשם הגנה. לצמח שלנו אין קוצים.

כאן מדובר בפריחה לבנה, מלכותית משהו "כשושנה בין החוחים" כתוב בשיר השירים
ואכן הצמח בולט בין צמחי החורש הקוצניים כמו שרואים בתמונה משמאל

יש מספר אתרים בכרמל בהם פורח השושן הצחור. לא כולם נגישים. בנחל כלח בכרמל אפשר לראות על הסלעים את הפריחה המרשימה. צריך לזכור שלמרות שהצמח גדול והפריחה גדולה, היא קצת "נסתרת" מהעין בצמחייה עצמה. יש לו נטייה לפרוח ב"קרחות" שבחורש. בתקופות קדומות היתה רעיית צאן ובקר נפוצה בחורש הטבעי, אבל מאז שהיא מבוקרת ולא נפוצה, החורש נסגר ובית הגידול של הצמח הצטמצם. הצמח נמצא בסכנת הכחדה ולכן לקראת פריחתו בחודש מאי 2018 גודר אזור אליו נהרו אנשים וירדו מהשביל הראשי, סיכנו את עצמם בטיפוס מסוכן בין סלעים על מנת לצלם את הפריחה המרשימה. עדין אפשר לראות את הצמח והפריחה מהשביל עצמו.

אז איפה השביל?
מסלול נחל כלח המסומן בסימן לבן-אדום-לבן המתחיל בשביל עפר לפני האורווה של קיבוץ בית אורן. דרך עפר טובה שעם מכוניות פרטיות אפשר לנסוע בה או ללכת כמה מאות מטרים עד שמגיעים לחניון קטן עם שולחנות פיקניק ושירותים.
מכאן ממשיכים עם הסימון ומתחילים לרדת לכיון נחל כלח. יש תצפית מרשימה על אזור "שוויצריה הקטנה" ועד טירת הכרמל והים.

השביל מתחיל להיות מוצל מעצי ער אציל (דפנה), לבנה רפואי, אלון מצוי, קטלב ואחרים. שימו לב למצוק הסלע שמתחיל להתגלות מצד ימין לנו, זה הסימן שלנו להתחיל להיות מרוכזים ולחפש את הפרחים מבין הסלעים. הפריחה מעל גובה אדם. כך שצריך להיות עירניים לחפש אותה.
ומה עכשיו?
אנחנו יכולים להגיע עד לפריחה ולחזור או לתאם עם חברים ברכב נוסף "הקפצת רכב" לפני תחילת המסלול ולהמשיך במסלול האדום. המסלול עובר על גשר אבן מעל ערוץ נחל כלח שהוא נחל אכזב ולא זורמים בו מים. דרך זו היתה דרך מנדטורית שחיברה בין עתלית וחיפה. הדרך עולה עד חניון כלח תחתון בשוויצריה הקטנה. עוברת דרך תצפיות לכיוון חיפה וחי בר ועד הים. אזור זה עבר שריפה גדולה בסוף שנות ה 90' והחורש התחדש ועדין שולטים בו שיחי לוטם וקידה שעירה ואורנים צעירים.

תגובות

עדין אין תגובות בפוסט זה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים