מערת אורנית

מערת אורנית. יישובי להבה טירת כרמל שייך לאורי עקרי, מתוך אתר פיקיויקי

מערות הן דבר מופלא של הטבע והמערה הזו מורכבת מכמה מערות. בחורף חמים ונעים, מוגן מהרוח ומהגשם ובקיץ קריר ומוצל ומוגן מקרני השמש החמות. כך שזה מסלול אתגרי שנחמד לאורך כל השנה, אם כי שביל ההגעה למערה חשוף בשמש וצריך לקחת את זה בחשבון.

איך מגיעים?
המסלול יוצא ממגרש החניה של פארק מונהיים ליד תיכון מקיף שיפמן, טירת הכרמל https://goo.gl/maps/LhEpKY4wZ272
לתשומת ליבכם- ביוני 2019 נפתח כאן מלון ספא חדש- מלון קדם
קיבלתי דיווח ממטיילת שהתחלת המסלול עוברת דרך הרבה פסולת בניין

התחלת המסלול
נתחיל במסלול שמסומן לבן-אדום-לבן (להלן המסלול האדום) שעולה על הרכס בין נחל אורנית (מימיננו, דרומה לנו) לבין נחל גלים שעובר משמאלנו, צפונה לנו. (רק לזכור שמדובר בנחלי אכזב, אינם זורמים מים אם כי בנחל גלים יש מסלול שמוביל לעין קדם).

הרכס בנוי כאוכף רכיבה, אנחנו עולים על סלע קירטון שבתוכו גם אבני צור ואחרי שנראה שעלינו מגיעה "ירידה לשם עליה" כי זהו חלק מהאוכף. ככל שאנחנו עולים נגלה לנו הנוף מערבה מבתי טירת הכרמל ועד הכחול של הים אזור כפר גלים.

בעבר היתה כאן גדר שיועדה לקראת שיחרור בעלי חיים מחי-בר כרמל. לצערנו, הכרמל סופג מעת לעת שריפות קשות וב 1989 נהרסה הגדר ומאז נשאר רק "השער". שנראה הזוי ולא מתאים לכאן. מכאן כבר די קצרה הדרך אל המערה.

יש כאן מספר תצפיות יפות מ"מרפסות המערה". הדבר הראשון זה כמובן נמשכים מיד למערה הגדולה. אחרי שאנחנו מתרגלים לחושך, לאור הממוקד של הפנסים שהבאנו איתנו, רואים שהמערה בצורת פעמון ענקי. יש אזורים עם נטיפים קטנים. לפעמים טיפה בקצה נטיף ממגנטת לנו את היד לגעת בה. בבקשה תתאפקו. ברגע שאנחנו נוגעים בטיפה כזו, אנחנו מפרים את האיזון העדין שיוצר במהלך שנים על גבי שנים את הזקיפים ונטיפים. פשוט הורסים את ההתהוות שלהם.

אחרי שנהנו מתצפיות שונות, זה הזמן לצאת ולחקור בצורה אתגרית את המערות בעקבות הסימון האדום. אני מכינה אתכם שאנחנו נלך ונחזור, המסלול האדום ממשיל מכאן לרכס מתלה ומשם לבית אורן או למערת ספונים. חלק מהמסלול למערת ספונים עובר בתוואי של שטח אש ואימונים ואסור לעבור בו, לכן לא נמשיך הפעם ללא תאום מסודר. אבל שווה לטפס ולרדת בחלקים השונים של המערה.

קודם כל יש מעבר דרך מערה שהילדים קוראים לה "מערת קומותיים" כמו מיטת קומותיים… עולים למעלה על מעין מדף סלע. בסוף חוזרים, אבל זה מסקרן לבדוק. נמשיך עם הסימון אל מעברים וירידה באמצעות מדרגות סלע. זהו חלק אתגרי. כשנצא מהאזור הזה אל החלק האחורי של הרכס ונראה את נחל אורנית תחתינו, זה הסימן לחזור ולא להמשיך עם הסימון דרומה.

אנחנו יכולים לחזור כמו שבאנו אל הרכב או להמשיך ומפתח המערה הגדולה לרדת ירידה תלולה היישר אל ריכוז הברושים שתחתינו ואל שביל נחל גלים שמוביל תוך כ 40 דקות אל עין קדם.
הערה חשובה– יש מספר מערות בקומפלקס הזה, בגדולה ביותר, יש חלק נוסף, פנימי, שהכניסה אליו בזחילה. בעבר היו כאן סורגים למנוע כניסת מטיילים לשם שמירה על עטלפים שחיים עמוק בפנים. מטיילים שונים בוונדליזם, פורצים את הסורגים בכל פעם ונכנסים בכל זאת. בבקשה אל תעשו זאת אתם.

איזה עטלפים יש? עטלפי חרקים שונים ובעיקר עטלפי פירות. גם חרקים וגם פירות יש בשפע בקיץ ואילו בחורף, כשכמות המזון מצומצמת, היונקים הקטנים האלו נכנסים לתרדמת חורף. מטיילים שנכנסים למערה, מעירים את העטלפים ומאחר ואין מזון, הם יגוועו ברעב ונפגע באוכלוסיית העטלפים של המערה הזו. מזכירה לכם שבאזור זה חוף הכרמל משופע בבריכות דגים וחרקי מים כמו יתושים ודווקא חשובה ההדברה הביולוגית ללא כימיקלים.

תגובות

עדין אין תגובות בפוסט זה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים