פארק ז'בוטינסקי, שוני

פארק שוני
נקרא גם פארק ז'בוטינסקי מקום קטן שמתאים לפיקניקים עם לא פחות מ 4 (!) מוזיאונים, בין זיכרון יעקב ובנימינה. ויש בו הרבה מעבר למדשאה גדולה או שולחנות בצל עצים.

במורדות הדרומיים של הכרמל ישנו פארק שמופעל ע"י קק"ל. הפארק הזה מכיל שולחנות פיקניק בצל עצי אורן, מדשאה גדולה וכן, גם מתקני משחקים לילדים. וכמובן שגם שירותים. המקום פתוח כל יום בין השעות 8:00-17:00 לריווחת המטיילים באזור.

שוני, מוכרת להרבה אנשים כמקום של הופעות, בעיקר בחודשי הקיץ עם הופעות הערב. הבסיס למופעים הוא תאטרון רומי עם כ- 800 מושבי אבן. לזה אפשר להוסיף כסאות באזור ששימש בעת העתיקה את האור כסתרה וכן את אזור "היציע" של היום ולקבל סה"כ תאטרון פתוח עם כ-1300 מקומות ישיבה.

שוני היא גם פארק עם סיפור היסטורי. קודם כל, השם שוני שכפי הנראה פירושו בתורכית "אסם תבואה" אכן מתאים לחווה חקלאית ששכנה במקום בתקופה הע'ותמאנית. השטח היה שייך למשפחה לבנונית-נוצרית חשובה, משפחת ח'ורי (כן, יש רחוב בחיפה על שם בן המשפחה) ובזמנם בקעת הנדיב, בה עובר נחל תנינים ונמצא ממש מולנו, שימשה כאזור חקלאי לגידולי פלחה. אם נעלה לאזור החניון העליון של הפארק תיפתח לנו תצפית נוף מרהיבה עד אזור הרי אום-אל פחם.

גם מבט אל בריכה של מקורות ולידה חורשת אקליפטוס קטנה בלב השדות, מצביעה על מקורות המים לעיר העתיקה קיסריה. מעבר לכביש 652 (זיכרון-בנימינה) בצידו המזרחי, יש בין כרמי הענבים שרידים ארכיאולוגים ותחילתה של אמת המים לקיסריה.

אם כבר עלינו אל האזור של החניה העליונה, נרד קצת אל אנדרטה שנראית מהצד כמו מגן דוד, אבל למעשה מעוצבת כך שכל אחד מהעמודים נראה כמו עמוד תליה. זוהי אנדרטה שקיימת במקום מאז 1990 לציון זכר חברי האצ"ל ופעולת הפריצה לכלא עכו שיצאה מכאן, משוני, במאי 1947. במקום מונחים גם אבני הראשה, "הכריות" , אבל אין אלו הקברים.

אם תשימו לב, תראו שהפארק נקרא גם פארק ז'בוטינסקי, ויש כאן שני מוזיאונים הנוגעים בדבר- האחד הוא מוזיאון לתולדות האצ"ל (לא להתבלבל עם המוזיאון בדרום ת"א שנושאו- האצ"ל בתש"ח) ומוזיאון ההתיישבות שנוגע בגרעין בית"ר שהקים ישוב יחיד במסגרת ישובי 'חומה ומגדל' שנקרא "תל-צור" והיה סמוך לשוני, בין זיכרון ובנימינה. לימים האנשים עברו לשוני ולאחר מכן הקימו מושב עובדים בשם נחלת ז'בוטינסקי מצפון לבנימינה. עם קום המדינה הם הפכו לשכונה בתוך בנימינה. סיפורם נמצא במוזיאון ההתיישבות בשוני. הביקור במוזיאונים אלו כרוך בתשלום ובתאום מראש  04-6389730

שני מוזיאונים נוספים קיימים במקום ומופעלים ע"י קק"ל בהדרכתו החביבה של משה לופן שמארח את האנשים מכל הלב. המוזיאונים הם מוזיאון לעתיקות שוני. מספר את סיפורו הקדום של המקום והמוזיאון השני הוא מוזיאון לפיסול של אחיעם שושני. הביקור בשניהם ללא תשלום, אבל באמצע השבוע בלבד וכרוך בתאום מראש 6380034 -04

איך מגיעים?
על כביש 652 בין זיכרון יעקב ובנימינה

תגובות

עדין אין תגובות בפוסט זה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים