שמורת פולג

שמורת פולג
להתגלגל על דיונות חול כמו בילדותנו, לראות פריחה יפה בעונה והשיא הוא כמובן אירוס הארגמן (סוף פברואר, תחילת מרץ), רכסי כורכר עם שכבות מרשימות, פירצת נחל פולג – מסלול טיול קצר ונעים ומקום פיקניק נחמד באזור וינגייט.
טיול שניתן לחלקו לשניים או להסתפק רק בחלק אחד בכל פעם: שמורת פולג: שער פולג וחולות וינגייט.
 
מחנים את הרכב בחנייה מסודרת בכניסה לוינגייט. ומיד מולנו מדרגות המובילות לשמורת החולות. עולים בהן אל רכס כורכר שממנו נפתח הנוף לאזור השכונות הדרומיות של נתניה (רמת פולג), חוף הים ודיונת החולות, נחל פולג ובמזרח מושב אודים.
יש סימון שבילים ירוק וסימון כחול, שניהם טובים. אני אישית מעדיפה ללכת על קו הרכס מערבה, לראות את הפריחה היפה של סוף החורף הנפגש עם פריחת האביב: בנוסף לרותם המדבר המלבין ומתנן שעיר – שניהם נציגים מדבריים על הרכס, מציצים פירחי תורמוס א"י העדין, שום תל אביבי, צבעוני ההרים, מרסיה יפהפיה בעדינותה ועוד… פשוט חגיגה לעיניים.
השביל יורד אל מדרגות סלע כורכר ומגיעים אל הדיונות. אפשר פשוט לפרוש שמיכה ולשבת בנחת בעוד הילדים "משחקים לפנינו"…מטפסים ורצים בדיונות. אפשר לנצל את הרוח הנעימה ולהעיף עפיפון ואפשר פשוט להישאר פה כמה שנפשנו חשקה.
אפשר גם לחזור כמו שבאנו (הכי קצר) או לרדת לכיוון נחל פולג, לעלות עם שביל העפר חזרה לרכס.
 
למעוניינים לטייל בחלקה המזרחי של השמורה-
חוזרים לחנייה ויוצאים רגלית משער וינגייט. עולים על הגשר להולכי רגל ועוקבים אחר הסימון השחור. איך שעברנו – משטח של חמציצים (נוסטלגיה מלאה לילדות, לא?) מקדם אותנו ואנו אל משטחי תורמוס א"י, רואים שרידי מבנים מהאחזות אודים לפני קום המדינה ויורדים אל חורשת אורנים. בחורשה ישנם מספר מצומצם של שולחנות פיקניק מאבן, אנדרטת הנצחה לחללי אודים ומכאן ניתן לצאת אל מספר שבילי-טיול.
 
אפשרות 1:
ללכת לאורך הפרצה הרומאית ברכס הכורכר לצד "נחל פולג" לעבור לאורך מעקה ותצפית יפה בעונה על רקפות ואפילו בן חצב יקינתוני על המצוק ממול. מגיעים לשביל העולה עלייה קצרה אל הרכס.
מכאן אפשרות לפנות ימינה ולרדת במדרגות וחזרה לחורשת האורנים או לפנות שמאלה ולהמשיך בשביל אל תצפית יפה וממנה מעבר לסלעי ענק- ממשיך השביל ובסופו יורד אל דרך עפר רחבה החוזרת לחורשת האורנים.
 
אפשרות 2:
עולים במדרגות אל הרכס, צופים על "הפרצה" מלמעלה וממשיכים דרומה על הרכס. צופים על אזר אודים, קיבוץ יקום מוסתר לנו אבל רואים את בריכת הדגים הגדולה שהפכה ל"אגמון" בו ניתן לשוט. ממשיכים בשביל
היורד אל דרך עפר רחבה החוזרת אל חורשת האורנים.

תגובות

עדין אין תגובות בפוסט זה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים