פריחה ברמות מנשה

פריחה ברמות מנשה
בכביש הכניסה לקיבוץ רמות מנשה (ליד יקנעם), נמצאת פינת חמד מגודרת עם שער כניסה, ספסל תחת צל אורן וריכוז פריחה צבעוני: כלניות, אירוס הצהרון, לבן של מסרק ייברי, כחול עז של תורמוס ההרים, צהוב של קידה שעירה, וקדד צהוב ואחרים.
 נכנסים דרך השער המוביל אל ספסל לצד עץ אורן ואנדרטת הנצחה לזכר יהודה ורנר (בלו) חבר קיבוץ רמות מנשה שנטע את החורשה המקסימה הזו של האלונים והאורנים. המקום פורח בשלל גוונים וצורות- לבן של "מסרק ייברי" ו"אירוס ארץ-ישראלי", צהוב של סביונים, ציפורני חתול ואחרים, אדום כלנית, סגול של אירוס אחר הצהריים המכונה גם צהרון כי הוא נפתח בשיא השמש בשמיים, בצהרי היום. ורוד של תלתנים, כחול של תורמוס, כתום של עיריוני ועוד.

הערה לתשומת ליבכם: הפרחים הם החלק החשוב של הצמח לקיום הדור הבא- חשוב למשוך אליו מאביקים שונים. וכל צמח יצר לעצמו קשר מאביק-מואבק המותאם לו. 
אצל התורמוסים: עמוד תפרחת המתחיל את הפריחה מלמטה למעלה (כמו רבים אחרים). תורמוס ההרים הוא בעל הצבע המרשים ביותר מבין 5 מיני התורמוסים הפורחים בארצנו. הצבע הכחול-סגול, אינדיגו הזה מושך גם את תשומת הלב שלנו אם כי לא לזה מכוון הצמח. הדבורים מעניינות אותו יותר מאשר אנחנו.
שימו לב שלכל פרח ישנם 5 עלי כותרת היוצרים יחדיו מעין סירת מפרש ומשוטים- כך קל לזהות שזהו נציג למשפחת ה"פרפרניים" שגם הקטניות (אותן אנו אוכלים כמו חומוס, אפונה ופול) שייכים. שני עלי הכותרת הקטנים הפנימיים ביותר התאחו בשני צדדים ויצרו מעין סירה קטנה בה מוגנים אברי הרבייה של הצמח. לצידם שני עלי כותרת אחד מכל צד היוצרים את "המשוטים" ואילו המפרש- זהו כמובן אותו עלה כותרת הפרוש באופן שונה מהשאר, בולט בגודלו וצבעו שונה. שימו לב שיש עליו כתם לבן.
לאחר שהצמח הופרה על ידי מאביק, משתנה החומציות בפרח (pH) והכתם הלבן הופך לסגול על רקע כחול עז. אנחנו כמעט היינו מפספסים ולא מבחינים.
אבל הדבורים? תשבו בשקט ותציצו בהתנהגות שלהן. הדבורה מתקרבת ומתחילה את השיטוט שלה ב"קניון" הזה שנקרא פרח תורמוס ההרים מלמטה. לפרחים בעלי הכתם הלבן היא תיכנס ותדלג על הפרחים בעלי הכתם הסגול. זוהי תקשורת מדהימה בין הצמח והמאביק.
אין טעם לדבורה לבקר בפרח מופרה. כבר אין אבקה וצוף, כדאי גם לצמח להפנות אותה לחיפוש יעיל לפרח שטרם הואבק וכך נוצרה התקשורת.
 
איך מגיעים?
נוסעים על כביש 70 ובמחלף אליקים יורדים לכיוון יקנעם, כביש 672. ממשיכים ישר עד לצומת הכניסה לרמות מנשה ופונים לכיוון הקיבוץ. ממשיכים כמעט עד לקיבוץ ובצד ימין של הדרך (מצפון) ישנה גדר עם עצי אורן נמוכים ושער. יש לשים לב שהשוליים גבוהים ואין מקום חנייה מסודר. אין תנועה מרובה בכביש אולם המכוניות שחולפות כאן מהירות ביותר.

תגובות

עדין אין תגובות בפוסט זה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים