עינות סלוקיה

עינות סלוקיה-מעיינות עדן ברמת הגולן

פארק נחמד שטופח ע"י מפעל מי-עדן הסמוך, המצוי בקצרין. מטרים ספורים מהכניסה ישנה מדשאה גדולה (וחשופה) ולצידה בריכת שכשוך גדולה אך לא עמוקה. ממנה ממשיך השביל עד למקור הנביעה.
במקום, נביעת מעיין אשר מימיו זורמים דרך סדרת תעלות מאבני בזלת אל בריכות שכשוך רדודות. המסלול אמנם חשוף אבל הטבילה במים הצוננים מחפה על כך. לאורך המסלול הונחו אבנים עם כתובות, הסברים וציטוטים. בשביל החוזר לחניון ישנם שרידי מבנים של ישוב ישן. חלקם בתי אבן בזלת שכפי הנראה היו שייכים לכפר הסורי קצ'ביה (כנראה ע"ש צמח הקצ'ב (צמח הקנה בעברית, שגדל בסביבות מים) מאז 1967. אגב, בין שרידי הכפר נמצאו שרידי בית כנסת עם סממנים יהודיים כמו מנורה.מניחים כי אלו שרידי הישוב העתיק סלוקיה.
כפי הנראה המקום נקרא בעבר ע"ש אנטיוכוס הרביעי סלווקוס ונכבש בידי אלכסנדר ינאי החשמונאי. יתכן אם כן כי מדובר על אחת משלושת הערים שביצר יוסף בן מתתיהו בגולן לקראת המרד הגדול. זיהוי המקום נעשה כבר בראשית המאה ה-20' ע"י גוטליב שוממכר.
המקום פתוח לקהל הרחב ללא תשלום ומתאים גם לילדים צעירים. המסלול הינו על משטח אבנים קטנות (גודל חצץ) וישנם מעברים של צעד רחב בין אבנים גדולות ושטוחות על פני זרימת המים הרדודה. קחו בחשבון שמקום החנייה מצומצם והמסלול חשוף אך קצר. ניתן ב-15 דקות לערך לסיימו או לשהות במקום כאתר פיקניק (יש להצטייד במחצלות או שולחנות)

איך מגיעים?

עולים מכביש 87, צומת יהודיה, לכיוון קצרין. לפני צומת קצרין דרום מצד דרום לכביש (ימין ) ישנו שילוט יפה לעינות סלוקיה, מעיינות עדן.

תגובות

עדין אין תגובות בפוסט זה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים