אתר שיירת יחיעם

שיירת יחיעם
קיבוץ יחיעם עלה על הקרקע ב1947 בגליל המערבי, באזור מבודד מישובים יהודיים. כאשר פרצה מלחמת העצמאות, היה קשה להעביר אליו אספקת מזון ואמצעי לחימה והגנה. נהריה הייתה הבסיס ליציאת שיירות קטנות אל הקיבוץ.

מצבה של יחיעם היה קשה ולכן, למרות ידיעות מודיעין על מארב וסבירות שישתתפו בו כ- 1000 ערבים, התקבלה החלטה על ידי מפקד המרחב- בן עמי פכטר, להוציא שיירה ליחיעם. במיוחד מאחר ובאותו בוקר יצאו שיירות לקיבוצים נוספים באזור כמו איילון, חניתה ומצובה שהגיעו בשלום ליעדם ולכן השיירה יצאה בצהרי היום 27/3/48 מנהריה.

בשיירה היו 7 רכבים עם 87 לוחמים ובראשם נסע משוריין. בן עמי פכטר יצא בעצמו באחד מהרכבים הראשונים. כוח ערבי תקף אותה ממארב, לא רחוק מבית הקברות של הכפר אל כאברי. המשוריין הראשון, פורץ השיירה, הצליח לעבור מחסומים ולהגיע עד ליחיעם. אבל מפקד המשוריין נהרג וכמה מהלוחמים נפצעו. שאר השיירה נלכדה ובמהלך קרב קשה שארך כמה שעות, נהרגו 46 לוחמים.

למחרת הקרב, הביאו הבריטים את 45 ההרוגים לקבורה בנהריה ורק מפקד השיירה שנהרג תוך כדי הבקעת הדרך ליחיעם, הובא לקבורה בקיבוץ. יחיעם נותקה לאחר מכן למשך זמן רב.

במקום בו התקיימה ההתקפה על השיירה, הוקם כבר ב- 1950 עמוד זיכרון ורק כעבור כ-20 שנים מאוחר יותר הוקם אתר   הזכרון עם המשוריינים שהותקפו, מפת תאור הקרב ואנדרטה נוספת.

הארוע הקשה הזה נחקק גם בשמות ישובים סמוכים: נתיב השיירה, ומושב בן עמי.

איך מגיעים?
אתר שיירת יחיעם נמצא מדרום לצמות כברי על כביש 70 ומשולט היטב.
במקום שולחנות פיקניק בצל עצים וקק"ל הכשירה שבילים מהאנדרטה אל שרידי בית העלמין וממנו אל המשוריינים עם שלטי הסבר.

תגובות

עדין אין תגובות בפוסט זה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים