טיול פריחה אביבי בשרון

רגע לפני שהם מתייבשים – טיול פריחה בשרון

הפריחה שמכסה את כל הארץ מהנגב ועד הצפון, קיצרת מועד. עוד רגע ימי החמסין והשרב יגרמו לפרחים לנבול. קבלו כמה רעיונות לנקודות פריחה לא רחוקות מהרכב, אמצע הארץ, רגע לפני שייעלמו ויחזרו רק בעוד שנה… חודש מרץ והפריחה היפה.

נתחיל משמורת "העציץ" של אלוני קדימה

יער קדימה זהו יער שהנטיעה שלו (כ 250 דונם) הייתה בראשית שנות ה-40' בזמן המנדט הבריטי. אבל כיום כשהישובים קדימה וצורן התאחדו לרשות אחת, צור משה ועין שריד מהצדדים הנוספים שלו הולכים ומתפתחים, חשיבות היער שריאה ירוקה לתושבי השרון גדולה ובקצה היער ישנה שמורת עצי אלון תבור. השמורה הזו שמנותקת מרצף גדול יותר- נחשבת כשמורת "עציץ".

איך מגיעים? נכנסים דרך כביש 4 וצומת קדימה לרחוב הרצל – חנקין ובמזלג לרחוב דרך היער. מימין נראה את השמורה הקטנה. קטנה – קטנה אבל מגוונת.

הנה קישור למפת גוגל https://goo.gl/maps/pwPAr6uNRTH2

או לכתוב באפליקציית WAZE  "דרך היער, קדימה" (לא רחוב או סמטה כי זה מוביל למקום אחר)

מה פורח? אנחנו ממש בימים האחרונים של פריחת אירוס ההיכל נסיך רכסי הכורכר – אירוס הארגמן. כאן יש שפע של פריחה. נכון, העשבייה כבר גבהה וקצת ממלאת את הנוף. יש כמה עצי אלון תבור מרשימים ועל פניו כשמתחילים ללכת בשביל נראה שכבר הגענו מאוחר מדי. לא להתייאש! להתקדם עוד כמה עשרות מטרים. ואז כבר רואים את הפרחים. ככל שנמשיך וניכנס בשביל נראה עוד פריחה. ובצד שמאל נראה כמה יוצאי דופן בעלי מופע צהוב. הסתובבנו לנו בין האיריסים וראינו כמה "ג'ינג'ינים" וגוונים של סגול ממש קשת צבעים שמסבירה את השם של המשפחה – איריסים על שם איריס אלת הקשת בענן.

שמורת אלוני קדימה

ריכוז גדול של אירוס הארגמן

מופע צהוב של איריס הארגמן. שמורת אלוני קדימה

מופע צהוב של איריס הארגמן. שמורת אלוני קדימה

וגם ריכוז גדול של שום תל אביבי. סוף פריחת תורמוס ארץ-ישראלי. אנחנו בדרך כלל נמשכים לצבעים הבוהקים ולכן רובנו מכירים את תורמוס ההרים במופע הסגול-כחול-אינדיגו. אבל למעשה הנפוץ באזור מישור החוף והשפלה הוא תורמוס א"י בעל הפריחה הבהירה של לבן ותכלת….

תורמוס ארץ ישראלי

תורמוס ארץ ישראלי

שום תל אביב

שום תל אביב

על ידו ראינו גם 3 צבעונים בודדים. אביטל אמרה שראתה כמה ימים קודם לכן, שפע של צבעוני השרון בפריחה בחורשת הסרג'נטים בנתניה. אז כשסיימנו להתפעל ולצלם פנינו לנסוע לשם. וזו התחנה הבאה שאני ממליצה עליה

חורשת הסרג'נטים

רגע של היסטוריה: מקור השם חורשת הסרג'נטים שולחת אותנו לפרשה שהסעירה את הישוב בארץ ב 1947 והדים לה בעולם כולו. הבריטים העמידו למשפט חברי ארגון אצ"ל שנתפסו וגזרו עליהם מוות. חלקם אף נתלו ומכונים עד היום "עולי הגרדום". על מנת למנוע תליית אסירים מחתרת יהודים נוספים, היו ניסיונות של ארגון האצ"ל לחטוף חיילים, קצינים או אנשים בעלי דרג בכיר – בריטים כמובן, כדי להחליף אלו באלו. ביולי 1947 חטפו אנשי האצ"ל 2 חיילי מודיעין שדה בריטים ששרתו בנתניה, החזיקו אותם בשבי בבונקר במלטשת יהלומים נטושה בדרום העיר ושם גם הוציאו אותם להורג בתליה. את הגופות העבירו לחורשה שהייתה אז כ 4 ק"מ ממזרח לנתניה, תלו עם שלטים כתובי עברית בחורשת אקליפטוסים וכך נמצאו הגופות על ידי הבריטים. מקרה זה יחד עם פרסום פרשת מניעת אוניית אקסודוס על אלפי המעפילים בה, להיכנס לחופי הארץ, שהתפרסמו בעולם, היו "הקש ששבר את גב הגמל" ועודד את הקולות הבריטים שתמכו בסיום המנדט בארץ ישראל.

כיום אין מידע בחורשה שמספר את ההיסטוריה כולל באתר האינטרנט של עיריית נתניה.

איך מגיעים? אם אתם כמוני מגיעים מכיוון כביש 4 אז בצומת בית ליד נפנה מערבה לכיוון נתניה בכביש 57  עד הרמזורים שמאלה לרחוב דגניה וניסע עד הכיכר של רחוב האוניברסיטה. נראה את חורשת האקליפטוסים. יש מספר כניסות לחורשה. תמצאו חניה לאורך הרחוב וכנסו לאחד משבילי האספלט. יש אפילו אזור מתוחם עם מתקני משחקי לילדים.

https://goo.gl/maps/rprQJ8quZ7F2 במפת גוגל או לרשום ב WAZE "חורשת הסרג'נטים נתניה"

מה פורח? קודם כל בימים אלו שפע של צבעוני השרון. פשוט שיא הפריחה ממש.  רואים בו זן של צבעוני ההרים. פריחה אדומה אבל מופע דק ועדין יותר.

צבעוני השרון

מעבר לזה רואים הרבה מאד בן חצב יקינתוני. כאלו שכבר פורחים , רק שושנות עלים וניצני פריחה. מצאנו גם שיח גדול של אזוביון דגול בשיא פריחה סגולה יפה עם עלי כותרת שמבהירים את משמעות הדגל בשם…

בן חצב יקינתוני

בן חצב יקינתוני

אפילו ראיתי פריחת תורמוס צר עלים. ואביטל סיפרה לי שבעוד כמה ימים יפרח כתם של תורמוס צהוב במקום. יש סחלבים ממינים שונים, וראינו בדרך גם כמה מחילות חפורות בחול. לפי השלט במקום אני יודעת לספר לכם שיש משפחה של שועלים בתוך החורשה.

תורמוס צר-עלים

תורמוס צר-עלים

אותי מאד מרגש לראות שבית ספר תיכון אורט ליבוביץ מאמץ את המקום. גם אם יש קצת אשפה , אימוץ החורשה אומר שהתלמידים יוצאים בשלב כלשהו לטבע העירוני הזה, לומדים להוקיר אותו ויוצרים לחץ חינוכי חשוב לשימור החורשה.

ולפינאלה (הסיום) – צבעוני הרים ברכס הכורכר של מעגן מיכאל

כל עונה והפריחה שלה ברכסי הכורכר. מאד אוהבת להגיע ולראות את השינוי. הכורכרים שאני מפנה אתכם אליהם עכשיו מכוסים בעיקר בשיחי אלת מסטיק ונראים ירוקים, אבל הפריחה. אחחח, הפריחה. בסתיו יש סתווניות בשפע ונרקיס אפיל, בחורף כלניות ורקפות ועכשיו אפשר לראות נוריות, רקפות, שיפתן (סחלב) ושפע של צבעוני הרים. אפילו הרקפות עוד פרחו יפה בכיסוי סלעים מרשים כמו שתראו בתמונה ומכיון והייתי שם בשעות אחרי הצהריים, ראינו המוני צהרונים (אירוס צהרון מצוי) פתוחים בסגול יפה.

הגעתי השבוע אחרי השיא של הצבעונים , אבל עדיין היה יפה להחנות את הרכב בצד בעדינות מבלי לחסום את דרך העפר ולצאת לטייל על הרכס.

צבעוני ההרים

צבעוני ההרים

רקפות על רכס הכורכר

רקפות על רכס הכורכר

שפתן מצוי (סחלב)

שפתן מצוי (סחלב)

צהרון מצוי. שעת אחה"צ

צהרון מצוי. שעת אחה"צ

איך מגיעים? נכנסים בכביש 4 לאזור התעשייה של מעין צבי ליד זיכרון יעקב. נוסעים מערבה לפי השילוט של פארק הדיג מעיין צבי. שימו לב שהכביש משובש מאד. סעו ממש בזהירות. הדרך הופכת מאספלט רעוע עם בורות לדרך עפר נוחה יותר לנהיגה. מתתלת בין בריכות דגים ועולה על גשר מעל כביש החוף. מי שחובב דיג, מוזמן להכנס לפארק הדיג ולהנות מהמתקנים בו (בתשלום). אנחנו פונים שמאלה (דרומה) ונוסעים לאט לאורך רכס הכורכר. השטח פרטי ובריכות הדגים הם מפעל ללא קירות ולכן יש שערים חשמליים שיתכן ויהיו נעולים בשבת וחג. אבל אפשר ללכת ברגל. נוסעים עד שרואים מצד שמאל לנו מתקן מכוסה ביוטה כחולה, זה הסימן למצוא מקום חניה ואם אתם ברגל תראו את השביל הדרוך על גבי רכס הכורכר אל הפריחה היפה. נכון, שיא פריחת הצבעונים כבר מאחורינו, אבל עדין יפה ופורח כאן

כתובת לאפליקציית WAZE "פארק הדיג מעיין צבי" ולזכור להשאיר שם בחנייה רכב או להמשיך ולחנות בצידי הדרך כמה שניתן בהמשך לפי התיאור כאן למעלה

מה חשוב לדעת? איך להצטייד?

פרט למצלמה ומצב רוח טוב, כדאי לקחת מים וכובע אבל הכי חשוב- נעליים סגורות ולא למהר לסנדלים. מתחילה העונה החמה, הנחשים שרק מתעוררים מלאי ארס, אמנם באופן אישי לא פגשתי עדין אף נחש באתרים האלו, אבל זה לא אומר שהם לא נמצאים. בבקשה תיזהרו שם בחוץ…

הייתם? צילמתם? אשמח אם תגיבו כאן ותצרפו תמונות שלכם, חוות דעת והמלצות על מקומות פריחה נוספים

ועד הפעם הבאה, צאו טיילו ומלאו את הארץ
שלכם, מיכל קנדל

 

תגובות (2)

 1. אבי :

  חסר תאריכים ותקופת הפריחה

  • מיכל קנדל :

   צודק אבי. התקופות הטובות להגיע זה במהלך חודש מרץ.
   הכתבה פורסמה ב 2016 ובראש הכתבה יש התייחסות לחודש מרץ
   וגם השנה נכון למרץ 2017 הפרטים נכונים
   ואנחנו סביב "יום האישה" הבינלאומי- שבוע שני של חודש מרץ

   הכל פורח מדהים

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים