פסיפס הציפורים בקיסריה

שטח קיסריה הביזנטית היה מעל ומעבר לשטח הגן הלאומי קיסריה של היום.
בלב הרחוב המרכזי של הישוב הקהילתי קיסריה, רחוב רוטשילד, על גבעה קטנה, בפנייה לכיוון חוף אמות המים, נחשף שטח גדול של ווילה.
על פי המימצאים ומיקום המבנה, מניחים הארכיאולוגים שמדובר באחד מבני האצולה הרומאים בתקופתה הביזנטית של העיר (תקופה בה הקיסרות עוברת לביזנטיון ומקבלת עליה את עול הנצרות).

שטח המבנה משתרע על פני כ-3 דונם (!), ואילו שטח המבנה עצמו כ- 1500 מ"ר …
עוד בשנות ה-50' תוך כדי אימונים חשפו חיילי מחנה 80', ריצפת פסיפס אשר נמצאה כמעט בשלמותה. הרצפה תועדה ואף פורסמה אך בשל מיקומה המרוחק מגן לאומי קיסריה ובעיית ההגנה על הממצא מפני שודדי עתיקות, וונדליזם ובלייה טבעית, כוסתה מחדש בחולות.
במהלך קיץ 2004 התאגדו החברה לפיתוח קיסריה ורשות העתיקות למיזם שימור ריצפת הפסיפס. במקום נערכו חפירות ארכיאולוגיות מסודרות ומאז סתיו 2005 ריצפת פסיפס הציפורים פתוחה למבקרים, ללא תשלום.
מדוע פסיפס הציפורים?
מדובר על רצפת פסיפס צבעונית שגודלה 14.5-16 מטרים ונושאה המרכזי הוא…ציפורים. במרכז הריצפה 120 מדליונים (עיגולים) שבכל אחד מהם ציפור/עוף. חלקם עופות נודדים כמו השקנאי והמגלן וחלקם עופות זרים לארץ כמו הטווס, הפסיון והפלמינגו. סדר העופות במדליונים חוזר על עצמו בשורות אלכסוניות סביב פסיפס הציפורים, ישנה מסגרת פסיפס עם עיטורי בעלי חיים שונים כמו אריה, ברדלס, צבי, חזיר בר ואחרים וביניהם עצי פרי כמו רימונים ותפוחים.
תחת רצפת הפסיפס נמצא מאגר מים גדול ששימש את יושבי הווילה. כפי הנראה זהו הפאטיו של המבנה וקומה שנייה עמדה על עמודי עץ. הארכיאולוגים סבורים ששריפה במאה ה-7 לספה"נ, גרמה להרס ולקריסת הקומה השנייה.
במקום נמצא שריד משולחן שצופה ב"זכוכית זהב". זו טכניקה של ריבועי סנדוויץ' העשויים עלי זהב, מעוטרים בצלב או פרח, בין שתי שכבות זכוכית.
זהו ממצא ייחודי ונדיר והוא בתהליך שיחזור במעבדות רשות העתיקות.
איך מגיעים?
פסיפס הציפורים נמצא בשדרות רוטשילד שבקיסריה. הפסיפס נמצא בחלקו המערבי של הרחוב, בין הכניסות לשכונות 2 ו-3. כאשר נכנסים לישוב קיסריה ועוברים את המחסום, ממשיכים לנסוע ישר, פונים ימינה לצד פסל דמוי האות ח' (של הפסלת יעל ארצי) ומיד מימיננו ישנה חורשת האורנים, מפרץ קטן לחניית רכבים ושביל אספלט

לאורך השביל, בדרכנו אל פסיפס הציפורים, ניתן לראות את פארק הספסלים.
12 ספסלים העשויים מחומרים ממוחזרים ופסולת תעשייתית. זהו שיתוף פעולה קהילתי פרי יוזמה של מרכז קיסריה. חברו כאן אמנים מקומיים, תלמידים ותושבים מתנדבים נוספים. החומרים עצמם נתרמו על יד מפעלים מפארק העסקים והתעשייה קיסריה. לאחר עבודה שנמשכה כחצי שנה, נפתח פארק הספסלים לציבור בקיץ 2009.

תגובות

עדין אין תגובות בפוסט זה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים