אירוס הסרגל בהר שוקף

רובנו מכירים את סמל החברה להגנת הטבע- אירוס ההיכל המרשים. בארץ ישנם 8 מיני אירוסי היכל גדולים ואנדמיים (כלומר יחודיים לאזור תפוצה מסויים) ומכאן גם השמות של רבים מהם- אירוס הגלבוע ואירוס נצרת, אירוס ירוחם …אולם ישנם כמה אירוסים שונים וקטנים יותר ואחד מהם הוא האירוס שמקדים לפרוח ובולט מהאדמה בצבע התכול של עלי הכותרת והכתם הצהוב בכל אחד מהם.

מאיפה שמו? ב-1883 גילה אותו לראשונה, רופא ממשפחה ארמנית שהגיע כ-20 שנים קודם לכן לעיר נצרת, הקים בה מרפאה עם חדר לצידה ובו 4 מיטות אישפוז. הרופא הינו ד"ר קַלוּסְט וָרְטָן Kaloost Vartan שהיה הרופא המודרני הראשון בארץ ישראל וכונה "אל חכים אל כביר".

בראשית המאה ה-20 וסוף המאה ה-19 תרו את הארץ וחקרוה חוקרים שונים ובינהם גם רופאים. וכך גילה הרופא הנחוש את הצמח לראשונה. הוא שלח בצלים לבוטנאי מיכאל פוסטר שגידל אותם וקרא להם שם על פי המגלה: Iris vartanii ובעברית- אירוס הסרגל.

אחד המקומות שנהגנו במשפחתנו "לעלות לרגל" ולחזות בפריחת אירוס הסרגל היה בפיסגת הר-שוקף. על הפיסגה עצמה לא היו עצים, אלה נשתלו כמה מטרים מתחתיה ולמעשה הנוף שלהם שעלה יפה כיסה מעין המטיילים את התצפית עצמה שמשקיפה על הסביבה. קרחת העצים מתאימה לאירוס הסרגל ורק נקווה שכאשר האדמה תפסיק להוציא ענני עשן ותתקרר, אחרי הגשמים הראשונים יצליח פרח קטן ועדין זה להתאושש ויוכל לקשט לנו את הנוף והלב בפריחת ההתחדשות שאחרי השריפה הגדולה

מתי להגיע? דצמבר- מועד טוב לחפש את הפרחים בשנים רגילות, לאחר השריפה, צריך לנסות ולבדוק אולי גם בינואר..

איך להגיע?
עולים לכרמל על כביש 721 לכיוון בית אורן. בצומת כביש 721 עם השילוט לכיוון מלון יערות הכרמל פונים לכיוון המלון. כעבור כמה מטרים שימו לב לעיקול חד מאד-מאד ימינה בכביש!! הכביש במצב גרוע ואין שוליים. סעו ממש לאט ובזהירות.

הנסיעה נראת ארוכה, אבל עוברים את השילוט ימינה למלון וממשיכים ישר עד שהכביש הופך לדרך עפר. עולים עד לשיאו- תראו את מבצר עתלית והים, את הנוף הפתוח אל כל האזור. בשיא ההר- פריחת אירוס הסרגל. סימון שבילים אדום נפגש עם שחור.

תגובות

עדין אין תגובות בפוסט זה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים