שמורת טוף וולקני בכרם מהר"ל

טיול 'חילוץ עצמות' קטן וחביב שמתאים בעיקר לעונת החורף והאביב כי הוא חשוף לגמרי ואז גם יש פריחה. אל "שמורת עציץ". הכינוי הזה נועד להדגיש שזו שמורת טבע קטנה יחסית, שמוקפת מכל צדדיה בגבולות ברורים. אנחנו יצאנו לטיול רגלי בשמורת הטוף הוולקני של כרם מהר"ל.
איך מגיעים?
נכנסים מכביש 4 לכיוון כרם מהר"ל על כביש 7021 ונוסעים בו מזרחה. בערך אחרי כ 2 ק"מ רואים שילוט חום שמאלה אל 'יער עופר' הזכור לחלקנו ממחנות הקיץ של תנועות הנוער. לא נפנה כאן אלא עוברים עוד כמה מטרים ישר ואז רואים שילוט נוסף שמאלה אל שמורת הטוף הוולקני כרם מהר"ל. אפשר להיכנס קצת בדרך העפר אבל היא חסומה בהמשך ולכן ליד השער נשאיר המכונית שלנו מבלי לחסום את המעבר לרכבים החקלאיים. ונצא לטיול ברגל.
המסלול
סימון שבילים כחול (לבן-כחול-לבן) מוביל אותנו על דרך העפר ליד מטעי אבוקדו עד לשלט הירוק הגדול וגשר מיוחד למנוע מעבר פרות שדרכן אנחנו נכנסים לשמורה. סימון המסלול הופך ירוק והוא מעגלי. אפשר לפנות ימינה ולעלות אל הגבעה לתצפית על 'לוע הר הגעש' הכבוי. ולרדת עם הסימון חזרה במסלול רגלי מעגלי.
אני מודה שעם נטע עלינו קצת דווקא בצד השמאלי, התרשמנו מפריחת נץ-החלב וניצני הפריחה של העירית הגדולה ואז ירדנו חזרה ופנינו ישר לתוך המדרונות. שם ראינו את הסלעים המעורבים בין גיר וצור עם מאובני השונית.

מה פתאם הר געש בכרמל, ומה בעצם רואים כאן? זהירות הסבר גיאולוגי לפניך!
אז קודם כל, כ"מרגיעה מקומית" כאן- חשוב לציין שהרי הגעש בכרמל קדומים בהרבה מאלו שבגולן ובכל מקרה אנחנו לא מדברים על משהו פעיל…
לפני מיליוני שנים כשהכרמל היה עדיין שטוח ומכוסה בים-תטיס הקדום, התרחשו במספר מוקדים בו, התפרצויות געשיות של אפר וולקני שעם שקיעתו בקרקעית הים הקדום הוא הפך לטוף. זה לא האבנים הקטנות והאווריריות שמכונות 'טוף' במשתלות. שם זה 'סוקוריה' (מקורה בהתפרצויות ייבשתיות מאוחרות יותר, שימו לב לאווריריות שלה כי כלאה בועות אוויר בתוכה). אלא טוף שמקורו אפר וולקני שצבעו נע בין אפור לצהבהב ועד כתום.
כפי הנראה, הים היה רדוד במקום זה ולוע הר הגעש ביצבץ לו החוצה וקצהו נהרס מפעילות הגלים. מעליו נוצרו שוניות ומסלע של גיר הושקעו מעליהם.
מיליוני שנים רבות אח"כ, כחלק מהיווצרות הבקע הסורי-אפריקאי, התרומם הקמר של הכרמל. בהיותו חשוף מעל פני הים, התחילו תהליכי בלייה שונים לפעול על המסלע. כאשר הגיעו למסלע הרך של הטוף, נוצרה בקעה כמו הבקעה הזו.
איפה עוד אפשר לראות בכרמל שרידי הרי געש כאלו? קבלו כמה דוגמאות
# ערוץ הוואדי שמצפון לעין צור ברמת הנדיב. המעין הוא מעין שכבה בו מי הגשמים חילחלו דרך הגיר עד שנעצרו בשכבת הטוף הצהבהב… ופרצו בנביעה בין השכבות.
# הבקעה החקלאית שדרכה עולים לזיכרון יעקב מכיוון שפיה והיקב. שימו לב לשכבות הטוף מימין לכביש על מורדות זיכרון יעקב
# בקעת אלון שנפתחה בעקבות התחתרות מספר נחלים והצטרפותם לנחל אורן, כמו נחל אלון, נחל חיק, נחל נץ .

מה עוד בסביבה?
# תצפית יער עופר – נכנסים לפי שילוט מרכז מיר"ב על כביש 4 (צומת אחד צפוני לכניסה לכרם מהר"ל) . עולים עד למצפור בית היערן. יש כאן את מרכז "ים כרמל" שהוא פארק אתגרי לצעירים בגיל ובנפש וגם תצפית יפה על מישור חוף הכרמל.
# טיול רגלי בטבע – סימון ירוק (לבן-ירוק-לבן) אל קבר שייח אמיר. המסלול יורד ממצפור היערן, בשביל מסודר שאח"כ הופך לשביל טבעי עד למרגלות ההר. השביל שעובר בחורש הטבעי מגיע עד לקבר שייח אמיר המאופיין בכיפה מרשימה. סביב הקבר נמצאים שרידי קברים של הכפר הערבי ג'בע ששכן כאן עד 1948. רצוי לשלוח רכב איסוף למטה שימתין לנו בחניון אתאטורק.
# חניון שבילי רון – חניון שמשמש נקודת יציאה לטיולי אופניים, שהכשירה קק"ל לזכרם של רון אביאל ושני ילדיו שנהרגו בפיגוע מחבל מתאבד במסעדת "מצא" בחיפה בשנת 2002. רון ז"ל היה ממפתחי טנק המרכבה וניהל את המרכז למיפוי ישראל.
ומה עוד חוץ מטיולים בחיק הטבע? אתרים בתאום מראש
# גלריית 'שתי וערב' של דליה בונה ובתה, מושב כרם מהר"ל. השתיים יוצרות מחומרי טבע ומיחזור ושימוש משני. בחנות הקטנה והקסומה שלהן יש גלריה עם עבודות מעניינות ומיוחדות שהשתתפו בתערוכות שונות. כמו למשל סדרת כסאות קטנים עם אמירה מעניינית מאחורי כל אחד מהם. שמלה העשויה משקיקי תה משומשים (זה מופלא ורעיון מדליק לתערוכה, למרות שאני מודה שזה לא נשמע משהו…בלשון המעטה) וגם חנות מכירה עם מחרוזות מיוחדות ממש. שווה ביקור (לתאום ביקור 052-6730995)
# סיור טעימות ביקב אמפורה. חוות מקורה, חווה פרטית בכניסה למושב כרם מהר"ל. עוד לפני היינות, קודם כל המבנה שמזכיר בניה כפרית בטוסקנה והוא עצמו שווה ביקור. אחר כך כמובן היינות. מחנים את הרכב ליד בית הבד וסטודיו הקדרות.ולאחר הצצה גם בץוכם, מדובר בהליכה קצרה של 2 דקות עד ליקב (לתאום ביקור וטעימות 04-9840702)

# בוסתן תום- בכניסה לחוות מקורה. פרי יוזמה של משפחת סרן תם פרקש, טייס חיל האוויר שנהרג במלחמת לבנון השנייה לבין חוות מקורה. זהו בוסתן חקלאי שמשמש כמרכז לימוד חוויתי על ערכי האקולוגיה. הסיור בבוסתן פתוח לקהל הרחב ויש שלטים לאורך השבילים שמסבירים על העקרונות המנחים כמו גן ירק אורגני, פינת המוסיקה עם כלים מחומרים ממוחזרים, טיפול במכרסמים ועוד (לתאום סיור מודרך או סדנא עבור קבוצה – נטע ארן 054-6430605)
# זרעים מציון- ציון סימן טוב הוא 'משוגע לדבר' שאוסף, שומר ומתעד זרעים ופקעות מרחבי הארץ והקים עם משפחתו מרכז לחינוך והסברה על צמחי הבר. כשבונים, חוצבים או מפלסים דרכי תעבורה ברחבי הארץ, שכונות חדשות ומכשירים מגרשים לתעשייה צריך לשמר את צמחיית הבר שהייתה באזור ולנסות עד כמה שאפשר לשקם את המקום לאחר סיום הגיעה בנוף. מאחר ולא תמיד אפשר להחזיר את כל מה שנאסף, על מנת לקיים את המקום הם גם מוכרים פקעות וזרעים. בתאום מראש אפשר לקבל סיור מודרך במרכז כולל החממות. 04-9841499 או 052-4471444

תגובות

עדין אין תגובות בפוסט זה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים