טיול סליחות לצפת

צפת- העיר הכחולה…. עיר המשלבת קודש וחול, אמנות ורוחניות, חדש ועתיק.
גדולתה של צפת קמה לה במאה ה 16 עם בוא יהודים מגולי ספרד אל העיר. ביניהם מגדולי המקובלים: האר"י הקדוש, חיים ויטאל תלמידו, ר' יוסף קארו מחבר "שולחן ערוך" ואחרים. בה נכתבו פיוטים יפים המוכרים לנו עד היום כמו "לכה דודי לקראת שבת" שנכתב ע"י הרב שלמה אלקבץ.
בשנות החמישים קם רובע האמנים שהיה בשיאו עד שנות ה-70' אולם התחדשו ימיו בשנות ה-50' עם אמנים שעלו מחבר העמים. צפת גם מפגישה אותנו עם סיפור הקרבות העזים ב-48' וכיבוש צפת שהיתה עיר ערבית בנקודה אסטרטגית בגליל.

את הטיול אפשר להתחיל מגן המצודה. נשאיר את הרכב בחניה מכאן ניתן לעלות לתצפית מהמצודה הצלבנית מלבד התצפית המרשימה נמצא כאן אנדרטה ללוחמים שנפלו בקרבות תש"ח. מכאן אנו יורדים אל כיכר העירייה המוכנה גם "כיכר הדוידק'ה".

בנקודה זו אנחנו רואים שני מבנים "מחוררי" יריות- אחד מהם שימש בתקופה המנדטורית כמשטרה. בכיכר זו ישנה תצפית עם שלטים ודודיק'ה ולצידם עמדת הסברה קולית הניתנת להפעלה בלחיצת כפתור ובה תאור הקרבות.

נפנה שמאלה ונרד במדרגות של "מעלות עולי הגרדום" עד לרחבה. נפנה שמאלה ל"תערוכה המרכזית"- זהו מוזיאון קטן ובו תצוגה של מושבת האמנים. הרובע המוסלמי של העיר הפך לרובע האמנים. ובנקודת המפגש נמצאת התערוכה.

 מכאן מספר אפשרויות לטיול
אפשרות אחת היא לאחר הביקור בתערוכה להמשיך ולשוטט בסמטאות של רובע האמנים. דרך "המעיין הרדום" אל מוזיאון פרנל או גן הפסלים הקטן ע"ש ציפר. להיכנס לגלריות פרטיות ולבתי האמנים. אפשרות נוספת היא להמשיך ולרדת עד למיצפור המאירי.
בצמוד למצפור נמצא את מחלבת המאירי ולא רחוק משם נמצאמוזיאון "בית המאירי" המספר על תולדותיה של צפת. קצת מעליהם ישנם מחלבת קדוש ומוזיאון הבובות.

כמה הערות:
יש לקחת בחשבון שהדרך חזרה לרכב היא בעלייה.

אפשרות נוספת היא להשאיר רכב בכיכר העיר העתיקה בין התערוכה הכללית לבין רחוב יוסף.

כניסה למוזיאונים, הגלריות והמחלבות בתשלום ויש לבדוק שעות פתיחה.

תגובות

עדין אין תגובות בפוסט זה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים